مقاومت پنهان ماندن است

نسترن صارمی

صحبت کردن از کار هنری در کشوری که دهه‌ها درگیر کودتا، جنگ‌های متعدد، وضعیت فوق‌العاده، دیکتاتوری، تحریم اقتصادی، اشغال نظامی به‌دست قدرت‌های خارجی و ظهور گروه‌های شبه‌نظامی بوده، اگر ناممکن نباشد، دشوار و تأمل‌برانگیز است. در چنین شرایطی شاید حتی نفسِ عنوان "هنرمند" بودن در حوزه عمومی یا کار هنری انجام دادن و شرایط مادیِ ملازم آن، گنگ و بی‌معنا به نظر برسد. اما مواجهة بی‌واسطه و مستقیم با روزگاری که فرهنگ و تولید هنری زیر سایه نظامی‌گری نحیف و فراموش شده است نیز خود می‌تواند به دستمایه‌ای برای فکر کردن به فُرم‌های بیان هنری و مصالحی از نوع دیگر در تولید آثار هنری باشد، یا فراتر از آن، به این پرسش دامن بزند که اساساً در این شرایط چگونه و با چه ابزاری می‌توان با زبان هنر با وضعیت جاری درگیر شد؟

کوتاه‌ترین راه را فراموش کن، الگوریتمی برای یافتنِ زیباترین راه

آرکسیو/ترجمه:یکشهر

این روزها، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک روی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای یافتنِ پاسخ به پرسش‌های متعدد و متکثرِ ما به امری روزمره تبدیل شده است. فرقی هم نمی‌کند که چه پرسشی داشته باشیم یا در جستجوی چه راه حلی باشیم. از گرفتن تاکسی اینترنتی با قیمت ارزان و پیداکردن رستورانی در نزدیکی محلی که حضور داریم تا ثبت وقایع روز یا سرزدن به حساب بانکی. دسترسیِ آسان به پاسخ، اما باعث کم ارج شدنِ جایگاه پرسش در این میان شده است. اصلاع یافتن از وقایع روز، بررسی مباحثی که دوستان‌مان مورد تحلیل قرار داده‌اند، آنچه به عنوان خبر فوری مورد بحث قرار می‌گیرد، همه و همه پاسخ به پرسش‌هایی است که ما خود لزوماً مطرحشان نکرده‌ایم.

چگونه زنان شبه جزیرة سینا به یاری اقتصاد کشور مصر آمده‌اند؟

رانیا ربیعا العباد/ترجمه:یکشهر

سلیمه الجبالی، در حالی که نقاب گلدوزی شده‌ای بر صورت و جامة بلند زنان اقوام صحرانشین بر تن دارد، در گوشه‌ای ایستاده تا به گردشگرانی که به شبه جزیرة سینا آمده‌اند خوشامد بگوید و با چشمانی آراسته به سرمه، صنایع دستیِ خانگیِ تعدادی از زنان محلی را به آن‌ها نشان دهد. زنان شبه جزیرة سینا با غلبه بر آداب و رسوم قبیله‌ای‌شان، توانسته‌اند از طریق فروش صنایع دستی، نقش مهمی را در یاری‌رساندن به خانواده‌هایشان ایفا کنند.

اخبار

اسلو، عبورو مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را ممنوع کرد

مدیریت جدید و چپ‌گرای شهر اسلو، پایتخت نروژ، اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۱۹، عبور و مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را به کلی ممنوع کند.
حزب کارگر و متحدانش حزب سوسیالیست، و حزب سبز، که در انتخابات ۱۴ سپتامبر امسال در پایتخت نروژ پیروز شده‌اند، برنامه‌ای را ارائه کرده‌اند که بر محیط زیست و مسئله تغییرات آب‌وهوایی تمرکز دارد.


تصویر روز


همبستگی جهانی با مردم غزه

هجوم وحشیانه‌ی ارتش اسرائیل به غزه در شرایطی انجام شد که تشکیلات خودگردان و حماس پس از سال‌ها به توافقی برای تشکیل دولتی ائتلافی دست یافته بودند. دولت نتانیاهو، کشته شدنِ سه نوجوان اسرائیلی که اکنون معلوم شده است حماس در آن دخالتی نداشت را بهانه‌ی این تهاجم گرفت. در اعتراض به این تهاجم، محکومیت اسرائیل و اعلام همبستگی با مردم غزه، راهپیمایی‌ها و کارزارهایی در اقصی نقاط جهان برگزار شد.

کتاب شهر

کانچان سارکر

فروشندگان خیابانی در اقتصاد شهری جهانی
Bhowmik, Sharit, ed. ۲۰۱۰. Street Vendors in the Global Urban Economy.
New Delhi: Routledge. ۳۲۰ pages.
فروشندگان خیابانی در اقتصاد شهری جهانی
ویراستار: شَریت باومیک
دهلی نو، ۲۰۱۰
انتشارات روتلج، ۳۲۰ صفحه