سقوط ساختمان پلاسکو یا فروپاشی مدیریت شهری

یکشهر

قدیمی‌ترین ساختمان تجاری تهران آتش گرفت، تلاش‌های بی‌وقفة آتش‌نشانان در خاموشیِ آن نتیجه‌ای نداد و منجر به ویرانی و سقوط کامل این ساختمان ۶۰ ساله شد . سقوطی که مأموران آتش نشانی‌ای که از صبح روز سی‌ام دی در تلاش برای اطفاءاش بودند و کاسبانی که بی توجه به اعلام خطر، نگران از اموال خود در مغازه‌های‌شان حضور داشتند و کارگرانی که برای لقمه‌ای نان از کلّة صبح در آنجا کار می‌کردند را نیز با خود به مسلخ برد.

سهم "مال"ها از تخلف ساختمانی

دنیای اقتصاد

گزارش کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از عملکرد 14 ماهة کمیسیون ماده 100 شهرداری نشان می‌دهد از مجموع 13 هزار و 940 پرونده تخلفات ساختمانی تشکیل شده در بازة زمانی 14 ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال 95، برای 7 هزار و 325 پرونده رأی صادر شده است. بررسی این آمار حاکی از سبقت تجاری‌سازها در ارتکاب به تخلفات ساختمانی نسبت به ساختمان‌های مسکونی است. به این معنی که معادل 7/ 1 برابر تخلفات مسکونی، پرونده تخلفات ساختمانی برای پروژه‌های تجاری تشکیل شده است.

چه کسانی را به شورای شهر بفرستیم؟

حسین آخانی

انتخابات شورای شهری زمانی نمانده است. لازم است که رویکرد معرفی کاندیداها برای این شورا به سوی تشکیل شورایی باشد که غیر سیاسی است و حل مشکلات زیست محیطی و ترافیکی شهر، توسعه پایدار، حمایت از اقشار آسیب پذیر، امنیت و جلوگیری از گرانی هدف اصلی آن‌هاست.
تا برگزاری انتخابات بعدی ریاست جمهوری و شوراهای شهری زمان زیادی باقی نمانده است. شورای شهر از دستاوردهای دوران اصلاحات است و انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد او و تصویب بودجه را به عهده دارد. این شورا یکی از مهم‌ترین نهادهایی است که بطور مستقیم بر سلامت و رفاه شهروندان تاثیرگذار است. شهرداری از نهادهایی است که درآمد آن توسط مردم تأمین می‌شود و حتی آنجایی‌که که شهرداری‌ها از فروش تراکم کسب درآمد می‌کنند بازهم به حقوق شهروندان دست اندازی می‌کنند تا با تنگ کردن فضای تنفسی و زندگی آن‌ها بتوانند هزینه‌های خود را تأمین کنند. شهر تهران به عنوان پایتخت و شهری که بیش از 10 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده، طبق گفته استاندار تهران سهم 50 درصدی پرداخت مالیات کل کشور را به هم به عهده دارد. این شهر از بیماری مزمن ترافیک و آلودگی و ساخت و ساز بی رویه و بار چند برابری بیش از توان اکولوژیکی رنج می‌برد.

اخبار

کدام قانون بر ارتباط شهرداری با پیمانکارانش نظارت می‌کند؟

۱۴ آذرماه امسال عده‌ای از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی، در اعتراض به نحوه واگذاری مسکن به کارگران این شرکت از سوی شهرداری تهران، در مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. در این تجمع که در خیابان هشت‌بهشت و از ساعت ده برگزار شده بود بنا بر آنچه این کارگران در کانال تلگرامی خود به نام "سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه" منتشر کردند و روزنامه‌های رسمی۱ نیز بدان پرداختند، نیروی انتظامی اقدام به متفرق کردن کارکنان شرکت واحد کرد اقدامی که در طی آن برخی از کارگران توسط پلیس ضد شورش بازداشت و برخی نیز مجروح شدند.


تصویر روز


نزاع نابرابرِ شهرداری و دستفروشان

شهرهای کشور به محل نزاع دستفروش‌ها با معبربان‌های شهرداری تبدیل شده است. نزاعی که زمان معین ندارد و در فصل‌هایی بیشتر می‌شود و ماه‌هایی هم خبری از آن نیست. بیشتر برخوردها به ضرب و شتم کشیده می‌شود، وسایل دستفروشان را ضبط می‌کنند و خودشان را مضروب. دستفروشان حاصل وضعیت بداقتصادی جامعه هستند و از ناچاری بساط پهن می‌کنند. معبربان‌ها یا نیروهای سدمعبر وظیفه‌ی رفع هرگونه سدمعبری را دارند، اما نمایشگاه‌های ماشین، مصالح ساختمان‌های در حال ساخت، پارک ماشین در پیاده‌روها ، زباله‌های باقی مانده در اطراف سطل‌های زباله که عبور و مرور را مختل می‌کند را در حوزه‌ی وظایف خود نمی‌بینند و تمام همت خود را صرف مضروب و پراکنده کردن دستفروشان کرده‌اند.

کتاب شهر

نسترن صارمی

دیوید هاروی و اندی مری‌فیلد، ترجمه‌ی خسرو کلانتری، نشر مهر ویستا، ۱۳۹۱، ۱۱۲ص.، ۵۰۰۰ تومان