شهرک زیتون، برخورد دوگانه سازمان حفاظت از محیط زیست با مسائل شهری

حمیده چگونیان

تخریب شهرک زیتون و درگیری ساکنان آن با مأموران بر سر دفاع از خانه های‌شان، بار دیگر در ماه گذشته خبرساز شد. درگیری‌ای که بر اساس ادعای ساکنانِ این شهرک1، تخریب خانه‌هایشان و زخمی شدن تعدادی از اهالی را نیز در پی داشته است. این اخبار، همچنین حکایت از درگیری سی ساله ای دارد که انعکاس دهندة تلاش ساکنان شهرک زیتون است در اثبات حق قانونی‌شان بر مایملک خود و اقدامات شهرداری در جلوگیری از ساخت‌وساز در حریم شهر تهران و محیط زیست به بهانة حفاظت از پارک‌ها و ریه تنفسی شرق تهران.

"پارکور" یا گشت هدایت شده با کودکان در محلة اراج

گزارش تحریریه

مدت‌زمان زیادی است که شهر در اذهان ما، مترادف شده است با دود و ترافیک و مال و آلودگی هوا! چشم روی هم می‌گذاریم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم خانه باغ زیبای محل را کوبیده‌اند و ماشین آلات سنگینِ پارک شده در آن نواحی نشان از بالا رفتن برجی دیگر دارد . یا صبح دیگری بلند می‌شویم و با هجوم آهن‌ها بر روی اتوبان مواجه می‌شویم و بعدها در اخبار و روزنامه‌ها می‌خوانیم که قرار است اتوبانی دوطبقه شود یا میدانی قدیمی شهر تبدیل به زیرگذر یا روگذر برای عبور سریع‌تر ماشین‌ها گردد.

معلولیت نباید باعث محدودیت باشد

طاهره جورکش

مصاحبه با نرگس نیکخواه قمصری
معلولیت محدودیت نیست، در واقع این شهرهای ما هستند که معلول‌اند و نمی‌توانند فضای شهری را به گونه‌ای سامان دهند که مناسب وضعیت معلولان باشد. فقدان ساماندهی مناسب باعث شده معلولان نتوانند به‌خوبی نقش خود را در جامعه ایفا کنند و جامعه نیز از توانایی‌های معلولان به بهره بماند. مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان بحثی است که تاکنون به آن توجه چندانی نشده است و می‌توان گفت تا رسیدن به شرایط مناسب و استاندارد شهر برای معلولان فاصلة زیادی وجود دارد.

اخبار

قطع درختان، اینبار در منطقة ۲۲

فضای سبزی در منطقة ۲۲ به دلیل ساخت و ساز واحدهای مسکونی و تجاری در حال نابود شدن است. این مسئله به هشدار عضو شورای شهر در خصوص قطع درختان این منطقه انجامید.
به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران با نمایش اسلایدهایی از قطعه زمینی حدود ۱۰ هکتار در شمال پمپ بنزین وردآورد، واقع در منطقه ۲۲ شهرداری تهران، گفت: "در این زمین تعداد بشماری درخت وجود دارد که برای ساخت و ساز پروژه در حال گچ‌ریزی و فنس‌کشی هستند. زمین متعلق به تعاونی مسکن کارکنان حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران است که بنری برای ساخت و ساز در ۲۱ طبقه و ۲۰ واحد تجاری روی آن نصب شده است"۱.


تصویر روز


گرافیتی جُرم نیست

به تصویر کشیدن نقش‌ها، حروف، نمادها و کلمه‌ها بر روی دیوار یا هر مکان عمومی، گرافیتی یا دیوارنگاری نامیده می‌شود. این هنر بخشی از هنرهای خیابانی به شمار می‌آید. برخی آغاز گسترش این هنر را از روی آوردن هنرمندان مکزیکی در جریانِ انقلاب مکزیک و برخی آن را به هنرهای اعتراضی سیاه‌پوستان منسوب می‌کنند و به همین دلیل ارتباط مستقیمی بین گرافیتی و فرهنگ هیپ‌هاپ قائل‌اند.

کتاب شهر

محمدرضا کابلی

درآمدی بر فضای بی‌دفاع شهری
مرتضی قلیچ و حسن عماری،
انتشارات تیسا،۹۰۰۰ تومان، ۲۰۰ ص

فیروزه منصوری

روایت تطبیقی از معماری دو مسجد
سارا کریمی، نشر تیسا، ۱۳۹۲
، ۳۰۸ ص.، ۱۴۰۰۰ تومان