پشتیبانی فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ از مشاغل اینترنتی خُرد: بیان یک تجربه

زهرا افراز

پس از گذشت شش سال از تصویب قانون حمایت از مشاغل خانگی و فراز و نشیب‌های فراوان، مسئولان ساماندهی این دست از مشاغل در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیمی را در هفته‌های پیش اعلام کردند مبنی بر واگذاری مسئولیت خویش در زمینة برقراری پیوند میان این دست از مشاغل و بنگاه‌های "پشتیبان" به بخش خصوصی. تجربة ما در انجمن دیدبانی مدنی یکشهر نشان می‌دهد که اینکار چنانچه واسطه‌های مشخص و معینی نداشته باشد با شکست مواجه خواهد شد.

مقاومت پنهان ماندن است

نسترن صارمی

صحبت کردن از کار هنری در کشوری که دهه‌ها درگیر کودتا، جنگ‌های متعدد، وضعیت فوق‌العاده، دیکتاتوری، تحریم اقتصادی، اشغال نظامی به‌دست قدرت‌های خارجی و ظهور گروه‌های شبه‌نظامی بوده، اگر ناممکن نباشد، دشوار و تأمل‌برانگیز است. در چنین شرایطی شاید حتی نفسِ عنوان "هنرمند" بودن در حوزه عمومی یا کار هنری انجام دادن و شرایط مادیِ ملازم آن، گنگ و بی‌معنا به نظر برسد. اما مواجهة بی‌واسطه و مستقیم با روزگاری که فرهنگ و تولید هنری زیر سایه نظامی‌گری نحیف و فراموش شده است نیز خود می‌تواند به دستمایه‌ای برای فکر کردن به فُرم‌های بیان هنری و مصالحی از نوع دیگر در تولید آثار هنری باشد، یا فراتر از آن، به این پرسش دامن بزند که اساساً در این شرایط چگونه و با چه ابزاری می‌توان با زبان هنر با وضعیت جاری درگیر شد؟

آتش به جان کودکان کار

حمیده چگونیان

کشته شدن دو کودک کار در انفجار و آتش‌سوزی کارگاه بازیافت زباله در ملک‌آباد جایی در نزدیکی زندان قزل‌حصار، در هفته‌های گذشته بسیاری از فعالان حوزة کودک و همچنین فعالان شهری و شهروندان را عزادار و نگران کرد. احد و صمد کودکان هفت و هشت سالة افغان مهاجری بودند که تا پیش از کشته شدن، در خیابان دستفروشی می‌کردند و پس از جمع آوری شدن توسط بهزیستی و تهدید به ردّ مزر، به میان زباله‌ها رفتند تا کمکی به تأمین معاش خانواده‌شان باشند. کودکانی بی اوراق هویت که نه موفق شدند رنگ مدرسه و کلاس درس و بازی کودکانه را ببینند و نه توانستند به واسطة هویتِ نداشته‌شان در قبرستانی رسمی به صورت قانونی دفن شوند.1

اخبار

در هراس عید با دستفروشان

عید نوروز لحظه شادی ملت است، مناسبتی که هم به اعتبار فرهنگ کهنسال کشور و هم به دلیل اتکا به نو شدگی و تجدیدحیات طبیعت، پیام آور امید و آرزوی بهبودی است. مناسک پرشماری که با این واقعه همراه هستند همه مستقیم و غیرمستقیم بر همین وجوه شادمانگی، امیدواری و تجدید حیات تأکید دارند.


تصویر روز


کتاب شهر

اریک جف

Charles Montgomery, “Happy City: Transforming Our Lives Through Urban Design”, Farrar, Straus and Giroux, ۲۰۱۳ , ۳۶۸ pages