ساخت اتوبان بر مشکلات تهران می‌افزاید

آزاده کاری

بی‌شک ترافیک تهران همپای آلودگی هوا از مهم‌ترین مشکلات این کلان‌شهر به شمار می‌روند. یکی از سیاست‌هایی که شهرداری تهران در چند سال اخیر برای مواجهه با کاهش ترافیک به کار گرفت توسعه اتوبان‌ها و بزرگراه‌های بین شهری بود و در دوران 11ساله ریاست قالیباف بر شهر تهران شاهد بیشترین ساخت و سازها در حوزه بزرگراه‌های درون شهری بودیم.

همة متخصصان شهری باید برای نجات تهران دست به کار شوند

مصاحبه با مهندس محمدرضا حائری
مشکلات شهر تهران از حدود تحمل شهروندان و حتی تحمل خودِ شهر فراتر رفته است. برخی، ریشة آن را در طرح‌هایی که برای سامان‌بخشی شهر تدارک دیده شده (طرح‌های جامع و تفصیلی) می‌دانند و بخشی دیگر، آن را نتیجه بی‌کفایتیِ شهرداری و شورای شهر؛ و نهایتاً گروه سومی که بر غلبة سوداگری بر حوزة ساخت‌و ساز که خود ریشه در اقتصاد ضعیف صنعتی و کشاورزی در کشور دارد. در این مصاحبه، محمدرضا حائری که خود در تدوین آخرین طرح جامع تهران شرکت داشته است، تلاش می‌کند پس از تفکیک سهم هر یک از این عوامل، راهکاری برای این وضعیت نابسامان ارائه دهد. راهکاری که او دسترسی به آن را به‌واسطة متخصصانِ شهری –اعم از معمار و شهرساز و اقتصاددان و جمعیت‌شناس و غیره- می‌داند. متخصصانی که به باورِ محمدرضا حائری، چشم‌پوشی شهرداری و شورای شهر بر وجود و دانش آن‌ها، نباید مانع از آن شود که آن‌ها خود رأساً وارد کار شده و نهادهای مسئول شهری را در مقابل مسئولیت‌ها و وظائفشان در یافتن راه حلی برای مشکلات متعدد شهری قرار دهند.

ریشه‌یابی و راه‌های مقابله با فسادپذیری در شهرداری‌ها

محمدکریم آسایش

با انتشار گزارش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص تخلفات در واگذاری املاک توسط شهرداری تهران در سایت معماری نیوز، بحث در خصوص فساد شهرداری به بحثی عمومی تبدیل شد. البته پیش از این نیز مباحثی در خصوص وجود تخلفاتی که شائبة فساد را به همراه داشت در ارتباط با شهرداری تهران منتشر شده بود. از جمله می‌توان به موارد متعددِ انحراف از بودجه، به قرارداد 20 هزار میلیاردی شهرداری با برخی از پیمانکارانِ خاص و همچنین به قرارداد 900 میلیون یورویی شهرداری با بابک زنجانی و پرداخت وجهِ آن به صورت تهاتر با تراکم و مِلک، اشاره کرد. موضوعاتی که انتقاداتی پراکنده اما بی‌ثمر را در شورای شهر نیز برانگیخت.

اخبار

مرگ تدریجی یک پایتخت: حفره‌هایی که همه‌جا دهان بازکرده‌اند

مشکل برداشت بی‌رویة آب در شهر تهران، این بار منجر به فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان شد. پیش‌تر نیز شاهد بروز اتفاق مشابهی در خیابان پیامبر، میدان منیریه و سایر نقاط شهری و حاشیة شهر بوده‌ایم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با خبرنگار مهر درباره فرونشست‌های اخیر گفت: "در دو سه ماه گذشته گزارش‌هایی از سوی سازمان زمین‌شناسی در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است که نشان از ایجاد فرونشست‌هایی در مناطق جنوب غربی تهران به ویژه بزرگراه آزادگان دارد که عامل اصلی این فرونشست‌ها مربوط به برداشت بی رویه آب است"۱.


تصویر روز


گشت هدایت شده با کودکان در محلة اراج

انجمن دیدبان مدنی یکشهر با همراهی سرای محلة اراج، برنامة گشت هدایت شده‌ای را با دانش‌آموزان دبیرستان کار و اندیشه این منطقه در اردیبهشت ماه به انجام رساند. هدف از این گشت که در سه جلسه و با کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار شد، شناخت مسائل محله از دید کودکان، صحبت کردن راجع به مشکلات و در پایان، یافتن راهکار برای این مسائل به مدد خود دانش‌آموزان بود .

کتاب شهر

اریک جف

Charles Montgomery, “Happy City: Transforming Our Lives Through Urban Design”, Farrar, Straus and Giroux, ۲۰۱۳ , ۳۶۸ pages

محمدکریم آسایش

در جستجوی شهر عدالت‌محور: بحث‌هایی در نظریه و تجربه شهری. پیتر مارکوس، جیمز کنولی، جوهانز نووی، اینگرید اولیوو، سوز پاتر و جاستین استیل. ترجمه‌ی هادی سعیدی رضوانی، محجوبه کشمیری، نشر شهر، تهران ۱۳۹۲، ۳۸۴ص، ۹۰۰۰ تومان