گزارشی از نشست چالش‌های فراروی مدیریت شهری

محمدکریم آسایش

سه شنبه 25/8/95، "جامعه مهندسان مشاور ایران" با همکاری "جامعه مهندسان شهرساز ایران" و "انجمن جامعه‌شناسی ایران" میزبان نشستی بود که به چالش‌های فراروی مدیریت شهری می‌پرداخت.
سخنران این نشست علی نوذرپور، معاون سابق امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور بود و در پنل نیز عارف اقوامی مقدم (رئیس‌گروه طرح‌های کالبدی دبیرخانه شورایعالی معماری و شهرسازی)، دکتر حسین ایمانی جاجرمی (مدیرگروه جامعه شناسی شهری و مطالعات منطقه‌ای انجمن جامعه شناسی ایران و رئیس موسسة مطالعات و تحقیقات اجتماعی) و دکتر نوید سعیدی رضوانی(شهرساز) مشارکت داشتند.

در دفاع از موزه هنرهای معاصر تهران

گزارش تحریریه

پس از انتشار اسنادی مبنی بر "واگذاری مدیریت فرهنگسرای نیاوران، موزه صبا و موزه هنرهای معاصر با ترک تشریفات به بنیاد رودکی"1 که توسط سایت معماری نیوز صورت گرفت، و اظهارنظرهای ضد و نقض مسئولان که به ابهام در این موضوع دامن زد، روز یکشنبه 21 فروردین ماه جمع کثیری از هنرمندان، اعضای انجمن‌های هنری، علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ و فعالان مدنی شهری با تجمع در مقابل موزه هنرهای معاصر با اعتراض به این موضوع خواستار لغو این واگذاری شدند.

گزارشی از نشست "عوامل تأثیرگذار بر خشونت خیابانی علیه زنان"

طاهره جورکش

دومین جلسه از سلسله نشست‌های گروه زنان و جنسیتِ انجمن انسان شناسی در روز چهارشنبه 27 آبان 1394 با موضوع عوامل تأثیرگذار بر خشونت خیابانی علیه زنان، با حضور سمانه عابدینی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست، سمانه عابدینی به دو موضوع اصلی، روش‌شناسی مشارکتی و خشونت خیابانی زنان پرداخت.

اخبار

نشست تخصصی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان

۲۵ نوامبر از سوی سازمان ملل به عنوان "روز جهانی محو خشونت علیه زنان" شناخته می‌شود و آن را "روز نارنجی" نام‌گذاری کرده‌اند. بر اساس اظهارات سازمان ملل، از هر سه زن در دنیا، یک نفر مورد خشونت قرار می‌گیرد که می‌تواند خشونت جسمی یا جنسی باشد. ۳۵درصد از زنان و دختران جهان یکی از اشکال خشونت، چون خشونت فیزیکی یا جنسی را در زندگی خود تجربه می‌کنند. در برخی از کشورها این تجربه در سنین ۷ تا۱۰سالگی اتفاق می‌افتد. حدود ۱۳۳میلیون زن و دختر در جهان تجربه ناقص‌سازی جنسی دارند که در آفریقا و بخشی از خاورمیانه این تجربه معمول‌تر است. بیش از ۷۰۰میلیون زنِ در قید حیات در کودکی ازدواج کرده‌اند و به این خاطر امکان ادامه تحصیل برای‌شان محدودتر خواهد شد و احتمال اینکه مورد خشونت خانگی قرار بگیرند بیشتر است۱.


تصویر روز


میدان آزادی، دروازه‌ی واژه‌ها

مهرماه امسال برج آزادی میزبان هنرمندی آلمانی بود که برج را به شیوه‌ای نو و با ترکیب کلمه و رنگ و نور و موسیقی آذین بست. هنرمندی که به گفته‌ی خود به دعوت سفیر آلمان به تهران آمد و در این راه از همکاری بنیاد رودکی نیز بهره برد. فیلیپ گایست که اولین بار نیست که بناهای مطرح دنیا را به شیوه‌ی خود نورباران می‌کند، "آزادی" را محلی برای تلاقی و گذر انواع هنرها می‌داند. او می‌گوید که تلاش کرده است با انتخاب واژه‌های فارسی، آلمانی و انگلیسی، عناصر مهم مشترک میان فرهنگ‌های دو کشور ایران و آلمان را به تصویر بکشد.

کتاب شهر