دوشنبه ۹ اسفند ۹۵

تاکسی علیه تاکسی: وقتی دولت ناچار به اخذ تصمیم است

جمعی از رانندگان تاکسی‌های تلفنی در اعتراض به فعالیت دو اپلیکیشن "اسنپ" و "تپسی" مقابل مجلس تجمع کردند. این رانندگان معترض فعالیت این اپلیکیشن‌ها را غیرقانونی عنوان کرده و خواستار رسیدگی مجلس به این موضوع بودند.

رانندگان تاکسی‌های تلفنی دلیل اعتراض خود را از دست دادن مشتری‌هایشان می‌دانند. دسترسی آسان به تاکسی‌های اینترنتی، کیفیت و مقرون‌به‌صرفه‌بودن دلایلی است که این تاکسی‌های اینترنتی با اقبال عمومی روبرو شده‌اند. همچنین روند استخدام به عنوان کاربر راننده در این اپلیکیشن‌ها بسیار ساده‌تر از اخذ مجوز در سازمان تاکسی‌رانی است. برای اخذ مجوز تاکسی‌رانی؛ تأهل، عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر، آزمون شهرشناسی، هزینه اخذ و تمدید مجوز ضروری است. در حالی که برای استخدام به عنوان راننده کاربر در این اپلیکیشن ها تنها به گواهی عدم سوءپیشینه، گواهینامه، کارت ماشین، کارت ملی، بیمه نامه و معاینه فنی نیاز است.
به گزارش خبرگزاری فارس در همین رابطه، نشستی با حضور دو معاون رئیس جمهور و دو وزیر با فعالان کسب‌وکارهای اینترنتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
در این جلسه وزیر ارتباطات عنوان کرد که دولت حامی کسب و کارهای اینترنتی است اما ملاحظه این است که این کار باید بدون خون‌ریزی انجام شود. زیرا آن‌هایی که به کسب و کار سنتی مشغول‌اند حقّ ادامة فعالیت دارند و باید دوره‌ای برای گذر به مدرنیته پیش بینی کنیم.
وزیر کار نیز در ادامه افزود: مقررات در حوزه ICT نیازمند بازنگری است تا مقررات کار و تأمین اجتماعی لازم در این حوزه تدوین شود و پیشنهاد داد سند توسعه کسب و کار در فضای مجازی تا دو ماه آینده تدوین و به صورت لایحه ارائه شود. وزیر کار همچنین پیشنهاد کرد اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی متشکل از تمامی فعالان این عرصه تشکیل شود.
وزیر کار در رابطه با حل مشکل فعالیت اپلیکیشن‌های اسنپ و تپسی از طریق دریافت مجوز از اتحادیه عنوان کرد: گام اول آن است که مجوزهای صنفی را صادر کنیم که قدرت نظارت دولت را افزایش می‌دهد و در گام دوم تشکل‌های صنفی را خواهیم داشت که مسیر گفت‌وگوی دولت با فعالان این عرصه را باز می‌کند.
تردیدی نیست که ارائة مجوزهای صنفی به این مشاغل و ایجاد تشکل‌های صنفی می‌تواند مشکل برخی از این کسب‌وکارها را بهبود بخشد. با اینهمه، روشن است که در این نوع از کسب‌وکار نیز با انواع متعددی روبرو هستیم که دستِکم می‌توان آن‌ها را از منظر اینکه خُرد و کوچک هستند یا بزرگ و همچنین از این منظر که در خانه انجام می‌گیرند یا توان مالی حضور به صورت شرکت را دارند از یکدیگر تفکیک کرد. چندین سال است که بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی که در فضای خانگی و در ابعاد خُرد و کوچک فعالیت می‌کنند و علیرغم آنکه همچون همتایان بزرگ خویش، اشتغال ایجاد می‌کنند، به هیچ‌وجه مورد توجه دولت قرار نگرفته‌اند. در آخرین برنامه‌ای که دولت برای آن‌ها در نظر گرفته است، اتصال آن‌ها به بخش خصوصی‌ای است که می‌دانیم رغبت چندانی به همکاری با این کسب‌وکارهای کوچک ندارد.
اینکه شرکت‌هایی مانند "اسنپ" و تپسی" توانسته‌اند توجه دولت را به کسب‌وکارهای اینترنتی جلب کنند را باید به فال نیک گرفت، اما چنانچه همانطور که وزیر کار اعلام کرده، قرار بر تدوین سندی است برای توسعة کسب‌وکارهای اینترنتی نباید به هیچ‌وجه کسب‌وکارهای خُرد و کوچک را در تدوین این سند نادیده گرفت.
1- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951202001807


■ دسته‌بندی:  «جامعه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها