دوشنبه ۸ آذر ۹۵

نشست تخصصی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان

۲۵ نوامبر از سوی سازمان ملل به عنوان "روز جهانی محو خشونت علیه زنان" شناخته می‌شود و آن را "روز نارنجی" نام‌گذاری کرده‌اند. بر اساس اظهارات سازمان ملل، از هر سه زن در دنیا، یک نفر مورد خشونت قرار می‌گیرد که می‌تواند خشونت جسمی یا جنسی باشد. ۳۵درصد از زنان و دختران جهان یکی از اشکال خشونت، چون خشونت فیزیکی یا جنسی را در زندگی خود تجربه می‌کنند. در برخی از کشورها این تجربه در سنین ۷ تا۱۰سالگی اتفاق می‌افتد. حدود ۱۳۳میلیون زن و دختر در جهان تجربه ناقص‌سازی جنسی دارند که در آفریقا و بخشی از خاورمیانه این تجربه معمول‌تر است. بیش از ۷۰۰میلیون زنِ در قید حیات در کودکی ازدواج کرده‌اند و به این خاطر امکان ادامه تحصیل برای‌شان محدودتر خواهد شد و احتمال اینکه مورد خشونت خانگی قرار بگیرند بیشتر است۱.

خشونت بیماری غیر قابل علاجی نیست که نتوان در برابر آن کاری انجام داد. خشونت قابل پیشگیری است و درمان و پیشگیری آن باید جامع، چند جانبه و موازی با اقدامات درازمدت باشد که تأثیرگذاری قابل توجهی در جامعه داشته باشد.
از همین رو به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان؛ نشست مشترکی با همکاری حلقة مطالعات مسائل اجتماعی زنانِ انجمن جامعه شناسی ایران و انجمن ندای زنان ایران با موضوع "بررسی ابعاد مسئله خشونت علیه زنان از خانواده تا جامعه" برگزار خواهد شد.
سخنرانان این نشست دکتر عالیه شکربیگی، جامعه شناس و مدیر گروه جامعه شناسی خانواده انجمن جامعه شناسی ایران؛ دکتر کوروش محمدی، آسیب شناس اجتماعی، مؤسس و رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران و مریم محمدی، عضو هیئت مؤسسین انجمن مردم نهاد ندای زنان ایران خواهند بود.
این نشست در روز سه شنبه ۹آذر از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران واقع در پل گیشا برگزار خواهد شد.
1- قابل دسترس در
http://www.isna.ir/news/94090403131


■ دسته‌بندی:  «رویدادها»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها