چهارشنبه ۳۱ شهریور ۹۵

مرگ تدریجی یک پایتخت: حفره‌هایی که همه‌جا دهان بازکرده‌اند

مشکل برداشت بی‌رویة آب در شهر تهران، این بار منجر به فرونشست زمین در بزرگراه آزادگان شد. پیش‌تر نیز شاهد بروز اتفاق مشابهی در خیابان پیامبر، میدان منیریه و سایر نقاط شهری و حاشیة شهر بوده‌ایم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با خبرنگار مهر درباره فرونشست‌های اخیر گفت: "در دو سه ماه گذشته گزارش‌هایی از سوی سازمان زمین‌شناسی در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است که نشان از ایجاد فرونشست‌هایی در مناطق جنوب غربی تهران به ویژه بزرگراه آزادگان دارد که عامل اصلی این فرونشست‌ها مربوط به برداشت بی رویه آب است"۱.

شکرچی‌زاده دربارة بررسی‌های انجام شده در مورد فرونشست در خیابان پیامبر می‌گوید: "یکی از ارزیابی‌های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دربارة این اتفاق، فرونشست زمین و احتمال بعدی مربوط به گودبرداری‌های صورت گرفته برای مجتمع تجاری کوروش است. زیرا در صورتی که گودبرداری عمیق باشد و پس از آن دیواره‌های بتونی احداث شود، جریان آب زیرسطحی را تغییر می‌دهد و موجب آب‌شستگی در مناطق زیرزمینی می‌شود. در تهران آب رفت هایی وجود دارد که چسبندگی کافی نداشته و از نوع دانه‌ای هستند؛ به همین دلیل وقتی جریان آب تغییر می‌کند، این مناطق در آستانه فروریزش قرار می‌گیرند. بر همین اساس یکی از احتمالات درباره ریزش زمین در منطقه ستاری( نزدیک مجتمع تجاری کوروش) اجرای دیواره‌های بتنی با عمق ۹ تا ۱۰ طبقه در زیر زمین است".
همچنین رئیس کمیسیون عمران مجلس از مکاتبه با شهردار تهران، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان مدیریت بحران، وزارت راه و شهرسازی و شورای اسلامی شهر تهران در خصوص فرونشست‌های اخیر از جمله نشست زمین در خیابان پیامبر خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال مربوط به نتایج حاصل از بررسی حادثه قبلی در منطقه شهران گفت: "بررسی‌های اولیه نشان می‌دهند که حفره‌هایی در این محل وجود داشته که با عبور تونل در دست احداث مترو و نشت آب تحریک و دچار فرونشست شده و نشت گاز از خط انتقال عبوری از این محل و احتمالاً عبور خط برق موجب حریق شده است".
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قوانین لازم برای احداث تونل‌های مشترک تأسیساتی ادامه داد: "دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در این خصوص عملکرد مطلوبی نداشته‌اند و موضوع در دست بررسی است".
این درحالی است که محمد درویش؛ مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۹۳ هشدار داده بود۲ که فرونشست زمین در تهران ۹۰ برابر حد بحران در اتحادیه اروپا است. در اروپا برای نشست سالانه چهار میلیمتر خاک، کمیتة بحران تشکیل می‌دهند اما در جنوب تهران در دشت معین آبادِ ورامین، سالانه ۳۶ سانتی متر پدیده فرونشست زمین رخ می‌دهد امّا آب از آب تکان نمی‌خورد. وی تأکید کرده بود که در هیچ کجای ایران به اندازه تهران پدیده فرونشست زمین نداریم و صدای کسی در نیامده و کمپینی هم تشکیل نشده است. امروز مرگ تهران جلوی چشم ماست و موضوع فراتر از بحران است.
نشست سالیانه ۳۶ سانتی متر بدین معناست است که هر روز یک میلی متر از خاک تهران نشست می‌کند و این میزان، تهران را رکورد دار نشست زمین در دنیا کرده است. برداشت بی‌رویة ذخایر زیرزمینی آب و عدم مدیریت منابع آبی، بلند مرتبه سازی و گودبرداری و تغییر در جریان آب زیر سطحی عمده دلایل رکورددار شدن تهران در فرونشست زمین‌اند.
1- http://www.mehrnews.com/news/3766592/
2- http://fararu.com/fa/news/188176/


■ دسته‌بندی:  «طرح و برنامه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها