جمعه ۲۶ شهریور ۹۵

درخواستِ رفع فیلتر معماری نیوز توسط بیش از هشتصد تن از شهروندان تهرانی

کمتر از ۴۸ ساعت پیش متن نامه‌ای خطاب به ریاست محترم قوة قضائیه در گروه تلگرامیِ "معماری‌نیوز را رفع فیلتر کنید" منتشر شد و خواستار گشایش مجدد این سایت گشت که پس از افشای ماجراهای ناظر بر "املاک نجومی" از دسترس خارج شده بود. در این مدت کوتاه، بیش از ۸۰۰ تن از شهروندان تهرانی آن را امضا نمودند: فعالان مدنی و اجتماعی، متخصصان شهرسازی و عمران، اساتید محترم دانشگاه‌ها، وکلای دادگستری، روزنامه‌نگاران و همة افرادی که افول وضعیت زندگی در تهران و افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی در آن را تاب نمی‌آورند و وجود این سایت را راهی برای مقابله با این وضعیت می‌دانند. این رقم خود شاهدی است بر این امر که ما شهروندان تهرانی وجود این سایت را برای دفاع از حق‌مان بر شهر مغتنم شمرده و مهم می‌دانیم.

اسامی امضاء کنندگان در گروه تلگرامی نامبرده موجود است و جمع‌آوری امضا ادامه دارد.
متن نامه به شرح زیر می‌باشد:


معماری نیوز، سایت مدافع حقوق شهروندان پایتخت را رفع فیلتر کنید
چند سالی می‎شود که تهران به واسطۀ دخالت ‎مکرر و کارشناسی نشده از طرف مدیریت شهری دستخوش تغییرات متعددی شده است. درخت‎هایش در خفا قطع، باغ‎هایش شبانه به خاکستر تبدیل و کوه‎هایش به محل ساخت‎وسازهای نفس‎گیر مبدل گشته‎اند و پایتخت کشور جولانگاه تخریب‎گران و عرصۀ بلامنازع برج‎سازان و یغماگران شهر شده است.
تهران شهر بی آسمان، نه تنها یک به یک باغ‎هایش را از دست داد که ریه‎های شهروندانش به واسطۀ اشاعۀ تفکر شهر برای ماشین و علیه پیاده مملو از سرب شد. شهروندان با احداث زیرگذر به زیرِ زمین فرستاده شدند تا اتومبیل‎ها با سرعت بیشتری به آلوده‎کردن هوای شهر بپردازند. اتوبان صدر با هزینه‎ای گزاف دوطبقه شد، ترافیک بهبود نیافت اما آلودگی بیشتری به ریه‎های اهالی شهر به ویژه مناطق مجاور تزریق گشت.
برای مقابله با این وضعیت که موجب نارضایتی اکثر قریب به اتفاق شهرنشینان تهران شده است و در فقدان شورای شهری که به داد آنها برسد، سایت آگاهی بخش معماری نیوز و سردبیرش یاشار سلطانی یکی از سرچشمه‎های امید شهروندان تهرانی برای دفاع از حق خود بر شهرشان بودند. معماری نیوز به مثابه حافظ‎منافع شهروندان تهران و شهرشان، هر کجا ظلم، دزدی، اقدام خلاف قانون، زمین‎خواری و تخریب باغات و کوه‎خواری را دید، وارد عمل شد: روشنگری و افشاگری کرد، با متخصصان به بحث نشست، مسئولان را خطاب قرار داد و نهایتاً جستجوی خستگی‎ناپذیری را برای یافتن دلیل سکوت مسئولان در مقابل این همه تخریب جویا شد. در ادامه همین تلاش بود که پس از انتشار مطبوعاتی آنچه «واگذاری املاک نجومی» نام گرفت، معماری نیوز در چندین نوبت فهرست کسانی را که از این واگذاری‎ها منتفع شده بودند منتشر کرد.
آنچه سایت معماری نیوز در این زمینه انجام داد در ادامۀ رسالتش بود در روشن کردن اذهان عمومی نسبت به سازوکارهایی که باعث و بانی انحطاط و اضمحلال تهران هستند. همین روشنگری بود که تعجب، توجه و بیزاری بسیاری از شهروندان و مسئولان را نسبت به پایمال شدن حقوق مردم برانگیخت.
اکنون که بسیاری از نهادهای رسمی کشور و رسانه‎های عمومی با افق‎های دید متفاوت، رسیدگی به طرح موضوع «واگذاری املاک نجومی» را الزامی اساسی به‎شمار می‎آورند، در محاق ماندن سایت معماری نیوز نقضِ غرض می‎نماید.
ما فعالان شهری، مدنی، اجتماعی، شهروندان تهرانی، اساتید دانشگاه و دانشجویان، متخصصان و جامعۀ حرفه‎ای شهرسازی بدین وسیله از مراجع قضایی خواستار رفع فیلتر از سایت معماری نیوز هستیم.


رونوشت:
معاونت حقوقی ریاست محترم جمهوری
کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
■ دسته‌بندی:  «رسانه»

■ در این مطلب به «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها