دوشنبه ۲۲ شهریور ۹۵

کمپینی در حمایت از حق عابر پیاده

ساعت ۶ عصر پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۹۵ شهروندان بابل و حامیان کمپین "من هم خط عابر پیاده را می‌خوانم"با هدف اعلام خواست عمومیِ حمایت از حق عابر پیاده گرد هم آمدند. این هم‌پیمایی از محل مخابرات مرکزی استان مازندران واقع در خیابان مدرس آغاز شد و در آن گروه‌های مردم‌نهاد و شهروندان شهر بابل حضور داشتند. حضور اقشار گوناگون از زن و مرد، پیر و جوان و کودک قابل توجه بود. ورزشکاران، کوهنوردان، هنرمندان و کنشگران زیست محیطی و مدنی حضوری چشمگیر داشتند.

از آن‌جایی که یکی از اهداف این اقدام جمعی معرفی کمپین به تمامی شهروندان بود، حاضران پلاکاردهایی را با عناوین"من هم خط عابر پیاده را می‌خوانم"، "من برای عابر پیاده می‌ایستم"، "من از خط عابر پیاده عبور می‌کنم"و غیره به همراه داشتند. جمعیتی بیش از ۴۰۰ نفر از دو پیاده‌روی خیابان مدرس هم‌پیمایی را شروع کردند و در سکوت و نظم خاص و بعد از طی مسافت یک و نیم کیلومتر به باغ ملی واقع در میدان هلال احمر رسیدند که در پایان به شکل تجمعی مقابل ساختمان شهرداری درآمد. استقبال شهروندان بسیار خوب و همراه با پشتیبانی بود.
در این کمپین و هم پیمایی، ضمن معرفی پیشینه شکل‌گیری کمپین"من هم خط عابر پیاده را می‌خوانم" توسط آقای علی طیبی، پیمان کمپین در حرکت سواره و پیاده به صورت جمعی خوانده شد. سپس آقای علی داودی به نمایندگی از کمپین از تمامی سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌ها و نهادهای مسوول، شهردار بابل آقای مهندس بیژنی، ریاست شورای شهر بابل خانم مرمر فیروزپور که در جمع حضور داشتند و از نمایندگان مجلس آقایان مهندس نیاز آذری و دکتر علی نجفی که پیام حمایت خود را اعلام کردند، قدردانی کرد. مهندس داودی از آقای احمد شعبانی‌فر شناگر قهرمان نیز که برای ثبت رکورد ۱۳۰۰ کیلومتر شنا و در حمایت از کودکان کار تلاش بزرگی را آغاز کرد و در هم‌پیمایی کمپین حضور داشت، سپاسگزاری کرد. شهردار در سخنان کوتاهی از برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت شهرداری جهت بهبود زیرساخت‌های حرکت پیاده و پیگیری خواست کمپین در حمایت از حق عابر پیاده گفت و قول همه گونه اقدام و همکاری داد. در ادامه آقای علی طیبی در سخنان کوتاهی، اهداف کمپین را برشمرد و با اعلام نشانی وبسایت کمپین؛ www.khateaber.org ادامه‌دار بودن کمپین برای رسیدن به اهداف تاکید شده در کمپین را یادآوری کرد.
و بدین شکل روز ۱۸ شهریور ۹۵ در بابل تبدیل به روزی تاریخی شد که در آن مردم یک شهر برای اعلام یک خواست اجتماعی به خیابان آمدند و آغاز حرکتی را اعلام کردند که می‌تواند فراتر از شهر و استان رود و به عزمی ملی برای تغییر به سوی آرامش در خیابان‌های شهر و کشور تبدیل شود.


متن پیمان‌های کمپین
متن پیمان برای حرکت سواره

ما، کسانی که این برچسب را بر اتومبیل یا موتورسیکلتمان زده‌ایم، در حمایت از حق عابر پیاده می‌ایستیم و به هنگام رانندگی متعهد می‌شویم:
به عابر پیاده و حق او احترام بگذاریم؛
مراقب و مـتوجه عابـر پیاده باشیم؛
با دیدن عابر پیاده روی خط عابر، قبل از خط عابر به طور کامل توقف کنیم؛
با دیدن عـابر پـیاده در حـال عبور از خـیابان، از سـرعت اتومـبیل بکاهیم و درصورت امکان توقف کنیم؛
از سرعـت مجـاز ۵۰ کـیلومتر در ساعت در خیابان‌های شهری و ۲۰ کیلومتر در ساعت در کوچه‌ها و میادین و پیچ‌ها تجاوز نکنیم؛
از پیاده‌رو در هیچ شرایـط و زمـانی برای راندن مـوتـور و توقـف و پارک استفاده نکنیم؛
و از این طریق
به زندگی و حقوق خود و همنوعانمان در شهر احترام می‌گذاریم.


متن پیمان برای حرکت پیاده
ما، کسانی که به کمپین «من هم خط عابر پیاده را می‌خوانم» می‌پیوندیم، متعهد می‌شویم در حرکت پیاده:
در صورت وجود خط عابر در محدوده به شعاع ۵۰ متری از موقعیتی که هستیم از خط عابر پیاده عبور کنیم؛
پیگیر حقوق و متعهد به وظایف خود به عنوان عابر پیاده باشیم؛
در صورت مواجه شدن با تجربه ناخوشایند در حرکت پیاده تجربه خود را به اشتراک گذاریم؛
در گسترش پیام کمپین بکوشیم؛
و از این طریق
به زندگی و حقوق خود و همنوعانمان در شهر احترام می‌گذاریم.
■ دسته‌بندی:  «طرح و برنامه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها