دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵

حمایت بیش از ۵۰ تن از اعضای جامعه معماری کشور از مدیر مسئول معماری نیوز

در جهان پیچیده و چندبعدی کنونی، تردیدی در بارة نقش و جایگاه مؤثر رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی نیست. رسانه‌ها شامل مطبوعات و سایت‌ها و بنگاه‌های خبررسانی همچون زبان گویای عرصة عمومی و واسطة جامعه مدنی با سطوح حکمرانی، نقشی اساسی و کلیدی در روشنگری، صورت‌بندی و انتقال واقعیت‌ها ایفا می‌کنند و همانند ناظران مستقل و بی‌طرف با اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی امور و روندها، می‌توانند سطوح حکمرانی را از نتایج پیشبرد مسیر اشتباه در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برحذر دارند. بنابراین گزیری از وجود رسانه‌های مستقل در جامعه‌ای که اصلاح را بر فساد ترجیح می دهد، نیست.

با توجه به تخصصی شدن روندها و امور، نقش اطلاع‌رسانی حرفه‌ای در عرصه معماری و شهرسازی کشور که بر عهده معدودی رسانة حرفه‌ای، مستقل و مسئول قرار دارد آشکارتر می‌شود.
سایت خبری و تحلیلی معماری نیوز از آن دسته رسانه‌هایی است که در طی هفت سال گذشته، ضمن حفظ استقلال با رَصَدِ دقیق امور شهرسازی و معماری کشور توانسته است جایگاهی ممتاز در عرصة فعالیت خود به دست آورد. مدیر مسئول حرفه‌ای و متعهد این رسانه (یاشار سلطانی) در شرایط مختلف، نگرانی‌های جامعه حرفه‌ای را مانند بلندمرتبه سازی، حفظ میراث طبیعی و فضای سبز شهرها، تقویت میراث تاریخی و معاصر معماری، پرونده‌های مختلف تخلفات در پروژه‌های ساختمانی، ضرورت اصلاح و تقویت طرح‌های قانونی فرادست و غیره، با مستندات معتبر بازتاب داده و نقشی مؤثر در آگاه‌سازی و پیشگیری از بروز و توسعه تخلفات داشته است.
با توجه به رویدادهای اخیرکه منجر به فیلترشدن سایت معماری نیوز و بازداشت یاشار سلطانی، مدیر مسئول آن، متعاقبِ روشنگری‌های ضروری شد، جمعی از حرفه‌مندان معمار و شهرساز با درک شرایط و با اتحاد صنفی هوشمندانه ضمن حمایت کامل از آزادی بیان رسانه‌ها، با حفظ حق اختلاف نظر در دیدگاه‌ها و مواضع این سایت و مدیر مسئول آن، ضمن ابراز نگرانی شدید خود را از بابت بازداشت وی و فیلتر شدن سایت، آمادگی خود را برای تأمین وثیقه مالی و هرگونه پشتیبانی دیگر، اعلام می‌کنند.
امیداست نهادهای حاکمیتی و مدیران شهری با پذیرش نقش و جایگاه رسانه‌های مستقل، پاسخ‌گویی صریح به پرسش‌ها و ابهامات را پیشة خود سازند.


مهرداد زواره محمدی؛ نشید نبیان و رامبد ایلخانی؛ علی کرمانیان؛ بابک مطلب نژاد؛ سید محمد بهشتی؛ محمد رضا حائری؛ محمدرضا قدوسی؛ سامان سیار؛ دانیال جباری؛ بابک شکوفی؛ شهاب میرزاییان؛ رضا نجفیان؛ پرشیا قره گوزلو و بهزاد اتابکی؛ حسین شهرابی؛ ناصر ترکیان؛ علیرضا تغابنی؛ حمید ناصرخاکی؛ مهوش مهرافشار؛ منوچهر شکوفی؛ ایرج کلانتری؛ هومن بالازاده؛ سیامک فرشچی؛ علیرضا امتیاز؛ کمال الدین ایمانی؛ حمید عرفانیان؛ بهرام کلانتری؛ علیرضا بهزادی؛ مهدی کامبوزیا؛ ابراهیم روستایی؛ مهسا مجیدی؛ محسن یونسی؛ محمدرضا نیکبخت؛ فریبا رایگانی؛ خسرو سالاریان؛ ایمان آگاه؛ علیرضا شرافتی؛ علی نعمتی؛ فرشاد مهدی زاده؛ سام طهرانچی؛ شادی حکمی؛ سینا احمدی؛ میثم بصیرت؛ یوسف بهدری؛ رهام مقصودلو؛ احسان حسینی و الهام گرامی زاده.
■ دسته‌بندی:  «رسانه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها