یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵

قطع درختان، اینبار در منطقة ۲۲

فضای سبزی در منطقة ۲۲ به دلیل ساخت و ساز واحدهای مسکونی و تجاری در حال نابود شدن است. این مسئله به هشدار عضو شورای شهر در خصوص قطع درختان این منطقه انجامید.
به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران با نمایش اسلایدهایی از قطعه زمینی حدود ۱۰ هکتار در شمال پمپ بنزین وردآورد، واقع در منطقه ۲۲ شهرداری تهران، گفت: "در این زمین تعداد بشماری درخت وجود دارد که برای ساخت و ساز پروژه در حال گچ‌ریزی و فنس‌کشی هستند. زمین متعلق به تعاونی مسکن کارکنان حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران است که بنری برای ساخت و ساز در ۲۱ طبقه و ۲۰ واحد تجاری روی آن نصب شده است"۱.

حافظی با بیان اینکه به شهرداری منطقه ۲۲ در این خصوص هشدار داده می‌شود، تأکید کرد: "مانع از قطع درختان این زمین خواهیم شد و لازم است شهرداری برای ساخت‌وساز اعضای این تعاونی مکان دیگری تأمین کند".
معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران در پاسخ به عضو شورای شهر اظهار داشت: "تعاونی مسکن یک شخصیت مستقل دارد و فقط به واسطة اینکه افراد حوزة شهرسازی در این تعاونی عضو هستند ربطی به معاونت ندارد"۲. پژمان پشمچی زاده در ادامه گفت: "مجوز این پروژه بر اساس یکسری مستندات قانونی صادر شده و مانند هر تقاضای دیگری اگر محدودیت قانونی وجود دارد باید بررسی شود. زمین این پروژه دارای کاربری غیر از بنای مسکونی نیست و زمین در پهنه‌ای واقع شده که مجاز به احداث واحد مسکونی است. اگر این زمین را باغ تشخیص دهند باید ۳۰ درصد ساخت و ساز در آن انجام شود و درختانی که در این ۳۰ درصد قرار دارند باید جابه جا شوند. البته این جواز صادر شده و چه باغ باشد چه نباشد، باید در ۳۰ درصد این زمین بنا ساخته شود".
قطع درختان پایتخت به موضوعی تکراری تبدیل شده است و عامل آن کمیسیون مادة پنج طرح تفصیلی عنوان شده است که طبق آن شهرداری می‌تواند کاربری اراضی را تغییر داده و ساختمان مسکونی را جایگزین فضای سبز کند. در سال ۹۱ قطع شبانة درختان توسط شهرداری در بلوار اندرزگو، در سال ۹۲، قطع درختان در باغستان کاج در منطقه شمس آباد، در سال ۹۳ ، قطع درختان زمین هفت هکتاری بوستان مادر، در سال ۹۴ قطع درختان در محله اوین درکه به منظور ساخت پارکینگ، قطع درختان قدیمی محوطه اصلی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سال ۹۵ قطع درختان خیابان ولیعصر و اکنون قطع درختان منطقه ۲۲ به بهانه ساخت خانه. به نظر می‌رسد شهرداری برای دستیابی به منافع خود کمترین راه‌های تنفس تهران آلوده را نیز مسدود می‌کند تا شهر دلخواه خود را بنا نهد. شهری با مراکز تجاری و آپارتمان‌های سر به فلک کشیده.
1- http://www.isna.ir/news/95040104303/
2- http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/08/1116944/


■ دسته‌بندی:  «محیط شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها