شنبه ۲۹ خرداد ۹۵

شهران، شهر بی‌دفاع

در پی برخورد حفاری مترو با تجهیزات گاز در شهران، این منطقه شاهد انفجار و آتش‌سوزی بزرگی شد. اخبار از وارد شدنِ خسارت‌ها و آسیب‌های جدی به خانه‌های مردم محلی، تأسیسات شهری و اموال عمومی حکایت دارند. ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران از مفقود و کشته‌شدن احتمالی حداقل دو کارگر خبر داد. به نوشته روزنامه اعتماد، گودالی که از آن انفجار شدید برجای مانده، به حدی بزرگ است که پنج لودر به راحتی در آن جا می‌شود. ساعاتی پیش از دل همین گودال، زبانة آتشی ۲۰ متری، آسمان را شکافت، ساختمان‌های اطرافش را سوزاند و شیشه‌هایشان را خُرد کرد۱.

هنوز ساعتی از انفجار نگذشته بود که مسئولان وارد میدان شدند و با اظهارات ضد و نقیضشان هر یک تقصیر را به گردن دیگری بیندازد و تلاش کند دستگاه متبوع خویش را مبرا سازد. در این میان البته مطابق معمول شهرداری تهران و دستگاه‌های متبوعش گوی سبقت را از دیگران ربودند. شهرداری تهران ضمن اعلام اینکه علت حادثه از سوی کارشناسان در دست بررسی است، منتظر نتایج بررسی نمانده و مسئولیت شرکت تابعه‌اش را در این زمینه تکذیب کرده است. اما مسئولان شرکت گاز، حفر تونل و اجرای عملیات عمرانی خط شش را عامل فشار و ترکیدگی این خط لوله اعلام کرده‌اند.
سید جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، عامل وقوع حادثه و انفجار گاز بالای سر کارگاه خط شش را نشست زمین می‌داند. چرا که به گفتة او تونل مترو ۲۵ متر زیر محل حادثه قرار دارد و خوشبختانه در این قسمت تونل مترو لاینینگ شده و عملیات حفاری تونل از مدت‌ها پیش به اتمام رسیده بود. در عین حال وی کوچک‌ترین توضیحی در مورد نشست زمین نمی‌دهد و عملیات حفاری‌ای که به قول وی تمام شده نمی‌دهد.
این اولین باری نیست که کارگاه مترو به نشست زمین و ایجاد حفره‌های بزرگ در نقاط مختلف شهر می‌انجامد. و هر بار نیز ماجرا بدون پیگیری جدی، بی‌نتیجه رها می‌شود. دلیل اصلی این امر را باید در عدم پیگیری این حوادث توسط نمایندگانِ مردم در پارلمان شهر دانست. پارلمانی که این روزها اعضایش بیشتر نگرانِ تحقیق و تفحص دربارة اموالشان هستند تا جانِ مردم شهری که آنان را بر این کرسی‌ها نشانده‌اند.
■ دسته‌بندی:  «رویدادها»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها