پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵

پاییز زودرس مهمان درختان چیتگر

درختان پارک جنگلی چیتگر در این روزهای گرم، آبیاری مناسبی ندارند. به دلیل مشکلاتی که بین وزارت نیرو و شهرداری وجود دارد، این درختان در معرض سوختگی قرار گرفته‌اند. پوشش درختی پارک چیتگر مساحتی در حدود ۷۳۴ هکتار را در بر می‌گیرد. این پارک از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی تهران به شمار می‌آید و حکم ریه‌های شهر را دارد. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در ابتدای مسیر وزیدن باد غربی به شهر قرار گرفته، بالا بردن اکسیژن هوای تهران بوده است. با خشک شدن این درختان، محیط زیست شهری پایتخت به خطر خواهد افتاد.

به گزارش ایسنا احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر در حاشیه تهرانگردی روز جمعه گذشته خود، با اشاره به سیستم آبیاری پارک چیتگر و خشک شدن درختانی که در این پارک وجود دارد، تأکید کرد: "ظاهراً اختلافی بین شهرداری و وزارت نیرو وجود دارد و هر از چند گاهی آب چیتگر قطع و وصل می‌شود که به درختان چیتگر که ریه‌های شهر تهران هستند، آسیب می‌رساند"۱. در حالی که گفته‌های عضو شورای شهر تهران، علّت وضعیت نامطلوب درختان چیتگر را اختلاف وزارت نیرو و شهرداری عنوان می‌کند، مهدی قمیان، قائم مقام شهردار منطقه ۲۲ معتقد است که درختان چیتگر در بهترین شرایط قرار دارند.
وی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به طرح بازپیرایی درختان گفت: "برخی درختان عمر خود را سپری کرده و یا به دلیل ابتلا به آفات و حشرات همچون سوسک درخت‌خور، مریض شده‌اند و عمده درخت‌های خشک چیتگر نیز از این نوع درختان بوده‌اند. قائم مقام شهردار منطقه ۲۲ در پاسخ به اختلاف شهرداری و وزارت نیرو با اشاره به تعاملات این دو سازمان با یکدیگر برای حل مشکلات‌شان گفت: "شهرداری باید حق آب را پرداخت کند و ما نیز از وزارت نیرو طلب‌هایی داریم و در جلسات تعاملی این مشکلات حل و فصل شده است".
وی در پاسخ به این سؤال که آیا قطع و وصل شدن آب توسط وزارت نیرو به دلیل بدهی شهرداری وجود دارد یا نه گفت: "قطع و وصل آب به خاطر کمبود آب است که در سطح کشور معضل کم آبی وجود دارد؛ اما بدهی شهرداری نیز بی‌تأثیر نبوده و در تعامل با مدیران ارشد وزارت نیرو مشکل حل شد".
این چندمین باری است در هفته‌های گذشته که اختلاف میان شهرداری تهران و یکی از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی به کشمکش تبدیل می‌شود. در همین یکی دو هفتة گذشته، تنش میان شهرداری و دولت به نصب نیوجرسی در مقابل درب ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساختمان میراث فرهنگی شهر تهران منجر شد و تصویری از دولت را در انظار عمومی به نمایش گذاشت در حدّ یک مغازه‌دار متخلف۲. تنشی که آن نیز گفته شد با تعامل حل شد و شهر از صحنه‌های نامطلوب منازعه مهم‌ترین نهادهایش رها گشت. اینبار اما مسئله فقط بر سرِ صحنه‌های نامطلوب نیست، بلکه بر سرِ سلامت شهروندان از یکسو و لطمه خوردنِ فضای سبزی است که در صورت عدم رسیدگی به‌موقع می‌تواند ضایعات ماندگاری را به همراه داشته باشد.
1- http://isna.ir/fa/news/95030904757/
2- http://yekshahr.net/2016/05/post-411.html


■ دسته‌بندی:  «محیط شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها