جمعه ۳ اردیبهشت ۹۵

شهرداری تهران مهندسان ناظر را به واکنش واداشت

سه شنبه در آخرین روز فروردین ماه، عده‌ای از مهندسان ناظر با تجمع روبروی ساختمان شورای‌شهر به اقدام یک طرفه شهرداری تهران در گذاردن اختیار انتخاب مهندس ناظر به خود سازنده‌ها اعتراض کردند. آن‌ها خواسته‌های خود را بر روی پلاکاردهایشان نوشته بودند و "خواهان اجرای قانون و به کارگیری متخصصین و سازندگان ذی صلاح و کوتاه کردن دست منفعت طلبان عرصه ساخت و ساز شهری" بودند و بر این نظر بودند که "بر طبق آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی مصوب سال ۱۳۸۳ هیئت وزیران حضور سازندة ذیصلاح در اجرای ساختمان‌ها لازم الاجرا است". معترضان که این اقدام را از چشم محمدباقر قالیباف شهردار تهران می‌دیدند، همچنین شعارهای تندی را علیه وی بر پلاکاردها و کاغذها نوشته بودند و با خود حمل می‌کردند و از شورای شهر تهران تقاضای استیضاح وی را داشتند.

ماجرا از این قرار است که تا پیش از این تصمیم و مطابق قانون، سازندگان ساختمان باید به سازمان نظام مهندسی رجوع می‌کردند و از این سازمان درخواست استخدام مهندس ناظر می‌نمودند۱. البته لازم به یادآوری است که این تغییر در انتخاب مهندس ناظر که شهرداری تهران به صورت خودسر آن را اجرایی کرده است یکی از بندهای پیش‌نویس اصلاحیه مقررات ساختمانی است که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده و قرار بوده در هیئت دولت به بحث گذاشته شود. اما شهرداری تهران که درآمدهایش به واسطة رکود ادامه‌دار بخش ساختمان مورد تهدید قرار گرفته با هدف تسریع ارائة پروانة ساخت و آغاز به کار هر چه سریع‌تر پروژه‌های ساختمانی در شهر به این اقدام که می‌تواند برای امنیت ساختمان مضر تلقی شود دست زده است.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا مهندسان ناظر به هنگام طرح و بحث اصلاحیة مقررات در هیئت دولت نیز همین هشیاری را در دفاع از ایمنی و امنیت ساختمان که مستقیماً با جان و مال مردم در ارتباط است نشان خواهند داد و با وزارت راه، مسکن و شهرسازی نیز از درِ چانه‌زنی برای لغو این پیشنهاد برخواهند خاست یا نه؟ در غیر اینصورت نتیجه‌ای جز این نمی‌توان گرفت که متأسفانه نظام مهندسی کشور به عنوان یک نهاد مدنی به بازیچه‌ای در دعوایِ میان نهاد مسئول مسکن در شهرها و شهرداری تبدیل شده است.
1- http://yekshahr.net/2016/04/post-398.html


■ دسته‌بندی:  «حکمرانی شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها