سه شنبه ۳۱ فروردین ۹۵

نشستی برای بررسی چالش‌های زندگی معلولان

معلولیت زیست روزمرة انسان را دچار محدودیت‌هایی می‌کند که اگر برای آن‌ها چاره ای اندیشیده نشود، به محرومیت گروهی از شهروندان از برخورداری از زندگی اجتماعی خواهد انجامید. شهرهای ما به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که پاسخگوی نیاز تمامی شهروندان باشد. با در نظر گرفتن جنگ هشت ساله و معلولیتی که افراد در جنگ دچار آن شدند، رقم بالای ایجاد معلولیت در تصادفات جاده‌ای و جمعیت رو به رشد سالمندان؛ دسترس‌پذیری فضای عمومی برای همه ساکنان شهر جزو ضروری‌ترین نیازهای جامعه محسوب می‌شود.

در سال‌های گذشته طرحی با عنوان "شهر دسترس پذیر" در اصفهان در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این طرح شامل: طراحی تابلوهای ترافیکی ویژه معلولین، اجرای کف‌فرش راهنما و هشدار ویژه نابینایان و کم بینایان، مسیریابی و ایمنی تردد این افراد در تمامی معابر، ساخت ورزشگاه اختصاصی معلولین و پارک معلولین در حاشیه زاینده رود می‌شد.
همچنین شهرداری تهران نیز طرح‌هایی چون آماده سازی ۱۷درصد پیاده‌راه‌ها برای استفاده معلولین، سامانه حمل و نقل مجهز به بالابر، مسیر ویژه نابینایان در ایستگاه‌های BRT و نصب دستگاه مسیریاب برای نابینایان در برخی ایستگاه‌های مترو را اجرا کرده است. این اقدامات لازم اما ناکافی هستند و تا برطرف کردن نیاز این گروه اجتماعی راهی طولانی در پیش داریم.
به همین منظور مؤسسه رحمان نشستی با عنوان معلولیت، چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران با سخنرانی دکتر نرگس نیک‌خواه قمصری برگزار می‌کند. این نشست در تاریخ دوشنبه ۶ اردیبهشت، ساعت ۱۷:۳۰ در مؤسسه رحمان به نشانی: خیابان کارگر شمالی، روبروی پمپ بنزین، خیابان گردآفرید، پلاک۱۸ برگزار خواهد شد.
■ دسته‌بندی:  «رویدادها»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها