سه شنبه ۲۴ فروردین ۹۵

در دفاع از موزه هنرهای معاصر تهران

گزارش تحریریه

پس از انتشار اسنادی مبنی بر "واگذاری مدیریت فرهنگسرای نیاوران، موزه صبا و موزه هنرهای معاصر با ترک تشریفات به بنیاد رودکی"۱ که توسط سایت معماری نیوز صورت گرفت، و اظهارنظرهای ضد و نقض مسئولان که به ابهام در این موضوع دامن زد، روز یکشنبه ۲۱ فروردین ماه جمع کثیری از هنرمندان، اعضای انجمن‌های هنری، علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ و فعالان مدنی شهری با تجمع در مقابل موزه هنرهای معاصر با اعتراض به این موضوع خواستار لغو این واگذاری شدند.

حاضرین در این تجمع آرام با در دست داشتن پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی مبنی بر "صاحبان حقیقی موزه و آثار هنری فاخرش مردم هستند، نه بخش خصوصی"، "سرمایه ملی را نفروشید"، "گنجینه ملی را واگذار نکنید" نسبت به واگذاری موزه اعتراض کردند.
حاضرین در این تجمع آرام با در دست داشتن پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی مبنی بر "صاحبان حقیقی موزه و آثار هنری فاخرش مردم هستند، نه بخش خصوصی"، "سرمایه ملی را نفروشید"، "گنجینه ملی را واگذار نکنید" نسبت به واگذاری موزه اعتراض کردند. سپس معصومه مظفری، رئیس انجمن هنرمندان نقاش نامه سرگشاده‌ای را که توسط انجمن هنرمندان سفالگر، مهندسان شهرساز، تصویرگران و انجمن علمی نقاشی دانشگاه هنر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاشته شده بود را برای حاضرین قرائت کرد. در این نامه تأکید شده بود: "چنین به نظر می‌رسد که اگر واکنش به موقع انجمن هنرمندان نقاش ایران و جمع کثیری از دلسوزان و هنرمندان صورت نمی‌گرفت، امروز این واگذاری بطور پنهانی و در سکوت خبری انجام شده بود. حال این سؤال به طور جدی مطرح می‌شود که چگونه معاون محترم امور هنری وزیر با علم به نامه "ترک تشریفات در واگذاری موزه به بنیاد رودکی"، در مصاحبه با صدا و سیما موضوع واگذاری را تکذیب می‌کند و این اخبار را صرفاً شایعاتی در فضای مجازی می‌نامد؟ و متن منتشر شده توسط روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد از عدم صحت شایعات مربوط به واگذاری موزه سخن می‌گوید؟.
آقای وزیر، با توجه به حساسیت موضوع در میان اهالی هنرهای تجسمی کشور و سؤالات بی پاسخی که در اذهان عمومی در این رابطه ایجاد شده است خواستار آنیم تا در جلسه‌ای مشترک با حضور نمایندگان انجمن‌ها، هنرمندان و خبرنگاران با شفاف‌سازی دربارة این مسئله ملی– بین‌المللی آرامش خاطر را به جامعة هنری کشور بازگردانید

آقای وزیر، با توجه به حساسیت موضوع در میان اهالی هنرهای تجسمی کشور و سؤالات بی پاسخی که در اذهان عمومی در این رابطه ایجاد شده است خواستار آنیم تا در جلسه‌ای مشترک با حضور نمایندگان انجمن‌ها، هنرمندان و خبرنگاران با شفاف‌سازی دربارة این مسئله ملی– بین‌المللی آرامش خاطر را به جامعة هنری کشور بازگردانید"۲.

پس از قرائت نامه، مجید ملانوروزی، سرپرست موزه هنرهای معاصر و مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی به میان حاضرین آمد و با اعلام این موضوع که همه آن‌هایی که این‌جا جمع شده‌اند چه اخبار درستی شنیده باشند و چه نادرست، برای ماندگاری موزه به اینجا آمده‌اند، گفت: "موزه هنرهای معاصر به‌صورت دولتی اداره می‌شود و این موضوع معایب و محاسنی دارد؛ از سال گذشته که بازرسی کل کشور به موضوع هزینه‌ها وارد شد، نامه‌ای را دریافت کردیم که تمام درآمدهای موزه باید به خزانه دولت برود. یک سال‌واندی است که درآمدها به خزانه دولت ریخته می‌شود، به همین دلیل وزارت ارشاد برای ادارة بهتر موزه نقطه‌نظراتی داشت. در شورای توسعه تحول اداری بحث واگذاری مکان‌هایی مانند برج آزادی، تالار فردوسی و موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی مطرح شد که ما خیلی در جریان این بحث نبودیم و آن‌ها نامه‌ای کارشناسی از ما نخواستند".

سرپرست موزه هنرهای معاصر یادآور شد که این مدیریت به بحث واگذاری موزه طبق بندهای قانونی به بنیاد رودکی اعتراض کرده است و این اعتراض نه فقط به‌خاطر گنجینه موزه، بلکه به‌خاطر نقش سیاست‌گذاری و مستندسازی آن در هنر معاصر است.

سرپرست موزه هنرهای معاصر یادآور شد که این مدیریت به بحث واگذاری موزه طبق بندهای قانونی به بنیاد رودکی اعتراض کرده است و این اعتراض نه فقط به‌خاطر گنجینه موزه، بلکه به‌خاطر نقش سیاست‌گذاری و مستندسازی آن در هنر معاصر است. وی گفت: "آثار موزه، غرور ملی برای همه ماست و همه آن‌هایی که از خارج از کشور به دیدن گنجینه می‌آیند، با دیدن آن، نگاه دیگری به هنر ایران پیدا می‌کنند. موزه یک جریان کاملاً فرهنگی است که نمی‌توان به آن دست زد. اگر به بخش خصوصی واگذار شود هر کسی که پول بدهد، می‌تواند در آن نمایشگاه بگذارد و این، به کیان فرهنگ و هنر ضربه می‌زند. مطرح شدن این موضوع در فضای مجازی باعث شد منتفی شدن بحث واگذاری موزه به بنیاد رودکی سریع‌تر انجام شود و طبق نامه‌ای مکتوب از معاونت توسعه منابع وزارتخانه، وزیر ارشاد ۲۱ اسفندماه ۹۴ با واگذاری مدیریت این مکان به بخش غیردولتی مخالفت و بر استمرار مدیریت آن به شکل فعلی تأکید کرد. بر همین اساس، واگذاری موزه به‌طور کامل از دستور کار خارج شده است"۳.
در انتها نیز حاضرین به امضاء طوماری پرداختند که توسط معصومه مظفری خوانده شده بود. حال باید دید که آیا وعده مسئولان ناظر بر لغو واگذاری موزه تحقق می‌پذیرد و یا اینکه این موضوع پس از چندی مجدداً به جریان خواهد افتاد.
1- http://memarinews.com/vdcjyie8.uqeoizsffu.html
2- http://iranpainters.com/#782,72
3- http://entekhab.ir/fa/news/262150


■ دسته‌بندی:  «رویدادها»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها