یکشنبه ۸ فروردین ۹۵

چه کسی حق دارد مجوز ساخت و ساز در دانشگاه تهران را صادر کند؟

تعطیلات نوروزی فواید بسیار و مضرات اندکی برای شهرها دارد. خلوتی شهر، رفت‌وآمد آسان و شهرگردی و کشف مجدد شهر در اوقات فراغت از فوایدِ آن و انجام فعالیت‌های ضربتی در غیبت ذینفعان و پنهان از چشم مسئولان از مضراتش. این مضرات اینبار گریبان قدیمی‌ترین نهاد آموزش عالی کشور را گرفت: در روز ۲۸اسفند ۹۴ با بستن خیابان ۱۶آذر در تقاطع نصرت، جرثقیل‌ها به کار افتادند تا یک طبقه اضافه روی یکی از ساختمان‌های تاریخی دانشگاه تهران بسازند. این درحالی است که این دانشگاه به عنوان بنایی تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده و هر نوع تغییر در آن ممنوع و خلاف قانون است.

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی ایسنا، "جرثقیل‌های غول پیکر این بار نه برای تخریب بلکه برای اضافه کردن یک طبقه روی ساختمان دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، تیرآهن‌های آبی رنگ روی سقف طبقه چهارم این دانشکده گذاشتند. حالا نیز مرحله نصب تیرآهن‌ها روی سقف دانشکده تکمیل شده است"۱.
ناصر پازوکی- باستان شناس و مدیر سابق ادارة میراث فرهنگی استان تهران در همین زمینه به ایسنا می‌گوید: "چند سال قبل در بخشی از فضای داخلی دانشگاه و پشت مسجد را گودبرداری کردند. در آن زمان سازمان میراث فرهنگی از مسئولان دانشگاه شکایت کرد و آن‌ها تعهد دادند که دیگر هیچ ساخت‌وسازی در محدوده این بنای تاریخیِ با ارزش انجام نشود؛ اما به نظر می‌رسد بار دیگر این اتفاق در حال رخ دادن است".
پازوکی با تأکید بر اینکه دانشگاه تهران به عنوان یک بنای تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، گفت: "هر گونه مداخله در این فضای تاریخی باید با نظارت و هماهنگی سازمان میراث فرهنگی باشد، چون هر نوع مداخله حتی جزئی، ساخت و ساز و اضافه کردن یک بخش کوچک به این بنای تاریخی، ممنوع و کاملاً خلاف قانون است". وی در ادامه افزود: "سازمان میراث فرهنگی و مردم باید به عنوان مدعی‌العموم در مقابل این اقدام، به دانشگاه تهران اعتراض کنند، چون هویت دانشگاه تهران باید به همان صورت اولیة خود باقی بماند".
رجبعلی خسروآبادی- مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران نیز در گفت و گو با ایسنا با تأیید نصب اسکلت آهنی روی ساختمان دانشکده داروسازی اظهار داشت: "این اقدام بدون گرفتن استعلام از سازمان میراث فرهنگی استان تهران انجام شده و با توجه به ثبت بودن این بنای تاریخی، انجام این اقدام غیر قانونی است". وی همچنین از ارسال نامه‌ای به شهرداری منطقه ۶ تهران خبر داد و گفت: "بر این اساس به آن‌ها تأکید شده که جلوی این فعالیت را در عرصه دانشگاه تهران بگیرند و پس از تعطیلات نوروز این اقدام مورد بررسی قرار می‌گیرد".
دانشگاه تهران۲ بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران است که در سال ۱۳۱۳ تأسیس شد. پردیس‌ها و بناهای این دانشگاه توسط رول‌اند دوبرول، ماکسیم سیرو، مارکوف، آلکساندر موزر، آندره گدار و محسن فروغی طراحی شده‌اند.
اینکه سازمان میراث فرهنگی بتواند جلوی این تعرض به دانشگاه تهران را بگیرد یا نه، و اینکه آیا مجوز این ساخت‌وساز با توجه به عمر اینک هشتادسالة بناها بر اساس چه مطالعه‌ای ممکن شده است، هیچکدام مانع از طرح این پرسش نیست و آن اینکه چه کسی مسئول اعطای مجوز ساخت‌وساز در دانشگاه‌هاست و آیا رؤسای دانشگاه‌ها می‌توانند رأساً در این زمینه تصمیم بگیرند یا نه؟ پرسشی که ما را به پرسش اساسی‌تری در مورد مالکیتِ فضاهای عمومی شهر می‌رساند.
1- http://www.isna.ir/fa/news/95010500743/
2- https://fa.wikipedia.org/wiki/دانشگاه_تهران


■ دسته‌بندی:  «حکمرانی شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها