جمعه ۲۷ آذر ۹۴

خیابان حق من است: تقابل حضور خیابان‌خواب‌ها در شهر

روز یکشنبه ۲۹ آذرماه ساعت ۵ تا ۷ بعد از ظهر در سرای محله هرندی واقع در خیابان شهید هرندی، خیابان ادیب، روبروی بوستان بهاران، نهمین نشست از سلسله نشست‌های مدنی حق بر شهر با موضوع "خیابان حق من است: تقابل حضور خیابان خواب‌ها در شهر" برگزار می‌شود.

در اطلاعیه‌ای که به منظور توضیحِ موضوع نشست و دعوت از عموم برای شرکت در این نشست از طرف "باهمستان" منتشر شده است می‌خوانیم: "گروهی ناشناس که با سلاح سرد به کارتُن‌خواب‌ها حمله کرده بودند، اقدام به آتش زدن چادرها و وسایل این افراد بی‌بضاعت کردند". در توضیح این خبر، در اطلاعیه‌ی باهمستان آمده است: "این متن که ۱۴ آبان امسال در خروجی خبرگزاری‌ها پدیدار شد خبر از تقابلی می‌داد بر سر خیابان که این بار رنگِ خشن‌تری به خود گرفته بود. بعد از انتشار این خبر، زبانِ انکار و انگشتان اتهام به کار افتادند؛ بعضی‌ها آن را به پلیس نسبت دادند، برخی به شهرداری، و بقیه به مردمِ عادیِ ساکنِ محله هرندی. هر چه بود و از سوی هرکسی که بود در نهایت، این اتفاق از یک سو به شروع کمپینِ "خیابان جای خواب نیست" و جمع‌آوری هرچه بیشتر خیابان‌خواب ها و به خصوص زنانِ خیابان‌خواب از سطح شهر انجامید، و از سوی دیگر در بین فعالان، بحثی درباره ضرورت پرداختن به ریشه مسئله یا قربانی را ایجاد کرد". با تکیه بر همین مباحث و اتفاقات است که "باهمستان در راستای رسالتی که برای نشست‌های مدنی حق بر شهر تعریف کرده بر آن شد تا نهمین نشست مدنی حق بر شهر را به این موضوع اختصاص داده و این بار نشست را در محلی که با موضوع تجربه مستقیم دارد برگزار کند تا از این طریق بستری برای گفتگوی مدنی پیرامون یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی و اجتماعی شهر فراهم آورد".
این نشست با سخنرانی پرویز پیران پیرامون حقّ بر خیابان و پدیده‌ی خیابان‌خوابی و اکبر رجبی مدیر عامل مؤسسه "طلوع بی‌نشان‌ها" درباره‌ی تجارب این مؤسسه در پرداختن به این پدیده آغاز و در ادامه در میزگردی پیرامون این موضوع با حضور سخنرانان، شهرزاد همتی (روزنامه‌نگار) و نماینده دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی و نیز حضور فعالان، ساکنان محله هرندی، و افرادی که این پدیده را شخصاً تجربه کرده‌اند به بحث گذاشته خواهد شد.
■ دسته‌بندی:  «محیط شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها