سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴

ورزش زنان: هر دم از این باغ بری می رسد

گزارش تحریریه

تنها یک ماه پس از آنکه نام تیم فوتسال بانوان ایران به جهت کسب عنوان قهرمانی آسیا بر صدر اخبار نشست، از هفته گذشته مجدداً توجه ها به سمت این تیم و حواشی آن جلب شده است. اما این بار نه به دلیل قهرمانی یا پیروزی در مسابقه‌ای، بلکه به دلیل لغو اعزام تیم قهرمان آسیا به بازی های جهانی گواتمالا. محدودیت های بانوان در ورزش تنها به این مورد خلاصه نمی شود و پیش از این بارها به دلایل مختلف از حضور در میادین مختلف ورزشی بازمانده اند. روزی به دلیل مداخله‌ی ناگهانی یک مسئول که در هنگامۀ مسابقات جهانی کاراته و بدون هماهنگی با فدراسیون دستور تغییر لباس تیم ‌را می‌دهد۱، روز دیگر به این دلیل که وزارت ورزش نمی‌تواند مجوز حضور کاپیتان تیم فوتبال را به دلیل مخالفت همسرش با سفر وی برایش صادر کند۲ و امروز به دلیل کم کاری فدراسیون. این محدودیت ها تنها زنان ورزشکار حرفه ای را شامل نمی‌شود، کمبود امکانات ورزشی در شهرها برای دختران و زنانی که ورزش‌های جمعی انجام می‌دهند را نیز در بر می‌گیرد و زنان ورزش‌دوست نیز از حضور در استادیوم ها محروم هستند. محرومیتی که دولت علناً خود را از رفع و دفع آن ناتوان اعلام کرده است۳. اینبار البته کم‌کاری از فدراسیون بود. کم‌کاری‌ای که دولت را به واکنش وادار کرد.

افکار عمومی که به نظر می‌رسد نپذیرفته بود که لغو اعزام تیم ملی فوتسال بانوان تنها به دلایل گفته شده توسط رئیس فدراسیون فوتبال یعنی مشکل روادید باشد، با پیش کشیدن فرضیه هزینه‌های مالی این سفر و عدم تمایل فدراسیون‌نشینان نسبت به صرف این هزینه برای ورزش بانوان و مقایسه آن با صرف هزینه‌های میلیاردی در ورزش مردان، فدراسیون را به دلیل کم‌کاری در انجام وظایفش در خصوص بانوان تنها مقصر این ماجرا می دانست.


فدراسیون لغو کرد، دولت نپذیرفت
ماجرا از آنجا آغاز شد که علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران که در فستیوال استعدادیابی دختران زیر ۱۲ سال کشور حضور یافته بود با اعلام خبر لغو اعزام تیم ملی فوتسال بانوان به بازی های جهانی، مشکلات گرفتن ویزای گواتمالا و فرصت زمانی محدود را دلیل اتخاذ این تصمیم عنوان کرد۴. پس از اعلام این خبر بود که واکنش ها به آن آغاز شد و موضوع از سطح فدراسیون فوتبال فراتر رفت و تا آنجا پیش رفت که پای مقام های بلندپایه دولتی و شخص رئیس جمهور به موضوع باز شد.
افکار عمومی که به نظر می‌رسد نپذیرفته بود که لغو اعزام تیم ملی فوتسال بانوان تنها به دلایل گفته شده توسط رئیس فدراسیون فوتبال یعنی مشکل روادید باشد، با پیش کشیدن فرضیه هزینه‌های مالی این سفر و عدم تمایل فدراسیون‌نشینان نسبت به صرف این هزینه برای ورزش بانوان و مقایسه آن با صرف هزینه‌های میلیاردی در ورزش مردان، فدراسیون را به دلیل کم‌کاری در انجام وظایفش در خصوص بانوان تنها مقصر این ماجرا می دانست. از طرف دیگر رباب شهریان، معاون امور بانوان وزیر ورزش و جوانان در گفتگو با ایسنا که در روز شنبه ۱۶/۸/۱۳۹۴ انجام شد، اظهار داشت: "موضوع عدم اعزام تیم ‌ملی فوتسال بانوان به جا‌م جها‌نی این رشته و اینکه فدراسیون فو‌تبا‌ل اعلام کرده است این عدم اعزام به دلیل مشکلات روادید بوده تا عصر امروز بررسی و نتیجه‌ نهایی آن اعلام می‌شود"۵.
پس از این اعتراض ها، مسئولان فدراسیون که موضوع اعزام تیم ملی را تمام شده می دانستند مجبور به موضع گیری شدند و این بار با صدور اطلاعیه ای جهت تنویر افکار عمومی به تشریح اقدامات خود برای اعزام تیم ملی پرداختند و این بار عدم همکاری گواتمالا را دلیل اصلی شرایط به وجود آمده عنوان کردند۶.
تنها چند ساعت بعد از این اطلاعیه، محمدرضا تابش، نایب‌رئیس اول فراکسیون ورزش مجلس در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از دستور ویژه رئیس‌جمهور به وزارت ورزش و جوانان و نیز وزارت امور خارجه و حل شدنِ مشکل خبر داد. به گفتۀ تابش: "طی دستور ویژه‌ای که رئیس محترم جمهوری خطاب به وزارت ورزش و وزارت امور خارجه صادر کردند مقرر گردیده که شرایط اعزام تیم ملی فوتسال بانوان به جام جهانی فراهم گردد". او ‌تورنمنت بین‌المللی‌ای که قرار بود در گواتمالا برگزار شود را از آن جهت که زیر نظر فیفا برگزار می‌شود برای ایران حائز اهمیت دانست و گفت: "از این جهت فدراسیون فوتبال عزمش را برای حضور در این رقابت‌ها جزم کرده بود، اما به دلیل مشکل ویزای گواتمالا تاکنون اعزام این تیم به رقابت‌ها منتفی اعلام شده بود، اما با پیگیری‌های انجام شده و تأکید شخص رئیس‌جمهور و دستور ویژه‌ای که به وزارت خارجه جهت تسهیل در اخذ روادید صادر شده است شرایط برای اعزام تیم فوتسال بانوان به جام جهانی فراهم شده است و به گفته وزیر امور خارجه تلاش‌ها جهت امکان اخذ ویزای فرودگاهی گواتمالا در جریان است". وی همچنین اعلام کرد که "مقرر شده که وزارت ورزش نیز کلیۀ هزینه‌های این سفر را پرداخت کند و بر این اساس تیم ملی فوتسال بانوان خواهد توانست در رقابت‌های جام جهانی فوتسال در گواتمالا در تاریخ ۲۸ و ۲۹ آبان حضور پیدا کند"۷. اظهار نظری که تا حدودی بر باور عمومی مبنی بر عدم اختصاص بودجه برای این سفر از طرف فدراسیون فوتبال صحه گذاشت.


امید به تیم ملی بازگشت
اظهار نظرها بعد از اعلام دستور ویژۀ رئیس‌جمهور بازهم ادامه داشت. فرزانه توسلی، دروازه بان تیم ملی فوتسال که از تصمیم فدراسیون ناامید گشته بود، با ابراز خوشحالی از اقدام رئیس‌جمهور، به اهمیت حضور در این مسابقات اشاره کرد و گفت: "واقعیت این است که من ناامید شده بودم و گفتم روسیه و ژاپن که برابر ایران مغلوب شده‌اند در این رقابت‌ها حاضر هستند اما ایران که قهرمان است باید مسابقه‌های را از خانه دنبال کند. متأسفانه کاری هم از دستمان بر نمی‌آمد". وی با ابراز خوشحالی از دستور دولت، گفت: "این دستور نشان داد که تیم ملی فوتسال بانوان ایران جایگاه خوبی در کشور پیدا کرده است که باعث شده شخص مهم مملکت برای حل مشکل آن شخصاً وارد شود. در این تورنمنت تیم‌های هم‌گروه ما، برزیل و پرتغال جزو بهترین‌های دنیا هستند و انجام بازی دوستانه با آن‌ها برای ما امکان‌پذیر نیست". فرزانه توسلی در زمینۀ اهمیت این بازی‌ها برای تیم ملی یادآور شد که "رقابت‌های جهانی تورنمنتی است که ما می‌توانیم با بهترین‌های دنیا بازی کنیم. دوست داشتیم بعد از چند سال متوجه شویم که جایگاه‌مان در جهان کجاست". او به وعده‌های فدراسیون اشاره کرد و گفت: "قبل از آنکه ما به مسابقه‌ی قهرمانی آسیا در مالزی اعزام شویم، به ما اعلام کردند اگر در این رقابت‌ها به مقام قهرمانی برسید، به جام جهانی نیز اعزام می‌شوید. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که این قول از طرف فدراسیون عملی نشد. فدراسیون به ما اعلام کرده که تمام تلاش خود را انجام داده اما به دلیل آنکه گواتمالا در ایران سفارت ندارد، گرفتن ویزای این کشور از طریق آلمان بسیار زمان‌بر است و مسئولان نمی‌توانند کاری انجام دهند"۸.

اکنون که با دستور رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه مسئول پیگیری صدور روادید برای بازیکنان و وزارت ورزش هم مسئول تأمین هزینه‌های این سفر گشته اند، باید دید تدابیر اتخاذ شده می تواند به کمک تیم فوتسال بانوان بیایند یا اینکه این فرصت به دلیل کوتاهی فدراسیون از دست رفته است.

اکنون که با دستور رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه مسئول پیگیری صدور روادید برای بازیکنان و وزارت ورزش هم مسئول تأمین هزینه‌های این سفر گشته اند، باید دید تدابیر اتخاذ شده می تواند به کمک تیم فوتسال بانوان بیایند یا اینکه این فرصت به دلیل کوتاهی فدراسیون از دست رفته است. البته علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال که به همراه تیم فوتبال امید در کشور امارات حضور داشت در این خصوص گفته است: "پس از دستور رئیس محترم جمهور مبنی بر رفع مشکلات ویزا برای تیم ‌ملی فوتسال بانوان و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فو‌تبا‌ل نیز با هماهنگی این دو وزارتخانه برای اعزام تیم فوتسال بانوان به رقابت‌های جهانی گواتمالا اقدام خواهد کرد"۹.
هر چند دخالت رئیس‌جمهور در این موضوع، امید را به اردوی تیم ملی فوتسال بانوان و علاقه‌مندان به ورزش بازگرداند اما این سکه روی دیگری نیز دارد و آن اینکه چرا باید زمانی که طبق قوانین وظایف و اختیارات مدیران ارگانها و روابط بین سازمان ها مشخص است به گونه ای عمل شود که لزوم به مداخله‌ی بالاترین مقام اجرایی کشور برای حل موضوع باشد. آیا ورزش زنان نباید به عنوان دغدغه‌ای دائمی از طرف وزارت ورزش و فدراسیون‌های مربوطه پیگیری شود تا شاهد این نوع نابسامانی‌ها و بی‌توجهی‌ها نباشیم؟
1- http://fararu.com/fa/news/163412
2- https://www.tabnak.ir/fa/tag/1/ نیلوفر اردلان
3- http://www.khabaronline.ir/detail/432001/society/family
4- http://www.varzesh3.com/news/1280431
5- http://isna.ir/fa/news/94081609196
6- http://isna.ir/fa/news/94081609481
7- http://www.isna.ir/fa/news/94081609552
8- http://isna.ir/fa/news/94081709766
9- http://isna.ir/fa/news/94081709649


■ دسته‌بندی:  «جامعه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها