سه شنبه ۵ آبان ۹۴

اسلو، عبورو مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را ممنوع کرد

مدیریت جدید و چپ‌گرای شهر اسلو، پایتخت نروژ، اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۱۹، عبور و مرور خودروهای شخصی در مرکز شهر را به کلی ممنوع کند.
حزب کارگر و متحدانش حزب سوسیالیست، و حزب سبز، که در انتخابات ۱۴ سپتامبر امسال در پایتخت نروژ پیروز شده‌اند، برنامه‌ای را ارائه کرده‌اند که بر محیط زیست و مسئله تغییرات آب‌وهوایی تمرکز دارد.

این برنامه، به نقل از روزنامه وردانس گانگ، ممنوعیت عبور و مرور خودروهای شخصی را در مناطق مرکزی شهر پیش‌بینی کرده است؛ محدوده‌ای که هزار خانه و حدود نود هزار واحد تجاری-اداری را در خود جای داده است.
مدیریت تازه شهر توضیحی درباره‌ی جزییات و چگونگی اجرایی شدن طرح ارائه نکرده است. اما همین طرح کلی پیشنهادی، نگرانی‌هایی را در میان تجار محلی برانگیخته است؛ چرا که ۱۱ مرکز تجاری از ۵۷ مرکز تجاری شهر در این محدوده پیاده اعلام شده قرار دارند.
ممنوعیت عبور و مرور خودرو در مرکز شهر، در واقع بخشی از یک برنامه بزرگ‌تر است که بناست تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای در نروژ را تا سال ۲۰۲۰، در نسبت با سال ۱۹۹۰، تا ۵۰% کاهش بدهد. افزون بر آن، مقامات جدید مدیریت شهری، قصد دارند با قطع سوبسیدهای مربوط به سوخت‌های فسیلی، مصرف این سوخت‌ها را کاهش داده، و درعوض مسیرهای دوچرخه‌سواری در شهر را گسترش داده و برای خرید دوچرخه‌های الکتریکی یارانه بدهند، و بدین طریق ترافیک شهری را تا سال ۲۰۱۹ تا ۲۰%، و تا سال ۲۰۳۰، تا ۵۰% کاهش بدهند.
لن ماری نوین برگ، از اعضای حزب سبز، در یک کنفرانس خبری می‌گوید: "در سال ۲۰۳۰، مردم همچنان خودرو سواری می‌کنند؛ اما خودروهایی که میزان انتشار گاز گلخانه‌ای‌شان به صفر رسیده است".
■ دسته‌بندی:  «شهرهای جهان»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها