دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴

سقوط جرثقیل در مکّه، علت‌ها کدامند؟

روز جمعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵ برابر با ۲۰ شهریور ۹۴، سقوط یک جرثقیل در مکه منجر به مرگ ۱۰۷ زائر شد که ۱۱ نفر از آن‌ها ایرانی بودند. عامل این سقوط طوفان اعلام شده است. سایت‌های مختلف هواشناسی روز جمعه ۱۱ سپتامبر را طوفانی گزارش کرده‌اند. سایت هواشناسی جهانی، طوفان شدید برای مکه ثبت کرده است.

همچنین سایت "ودر فور یو۱" که آب و هوای مکه را به شکل کامل‌تری گزارش کرده، خبر داده است که روز جمعه سرعت باد در مکه ساعت ۲ بعدازظهر ۶ کیلومتر بر ساعت بود اما پس از آن این سرعت آرام آرام افزایش یافت و تنها ۲ ساعت بعد بود که باد شدید شروع شد.

دو معضل اساسی در پسزمینه این حادثه‌ی تلخ مسئله‌ساز بوده‌اند که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. نخست حجم گسترده طوفان‌ها و بلایای طبیعی از این دست است که در منطقه خشکیده خاورمیانه رو به فزونی نهاده است

اما طوفان تنها یک علت طبیعی برای مرگ ده‌ها زائر نیست. یک پایگاه خبری سعودی بعد از گذشت دو روز از حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه، علت واقعی این حادثه را نه طوفان بلکه عدم رعایت استاندارهای لازم در محکم کردن پایه‌های اصلی آن دانست.
این پایگاه خبری با بررسی تصاویر جدید به دست آمده از جرثقیل واژگون شده اعلام کرد: "پایه‌های اصلی این جرثقیل به صورت محکم به زمین سفت نشده بودند و در پایه‌های این جرثقیل از بتون براساس معیارهای استاندارد جهانی استفاده نشده است و حتی در اطراف این جرثقیل از موانع لازم که باعث می‌شود کسی در اطراف منطقه‌ی استقرار آن تردد نداشته باشد استفاده نشده است. از این رو عاملان نصب این جرثقیل براساس کاتالوگ‌های تعیین شده برای نصب این جرثقیل استفاده نکرده‌اند و موارد هشدار را جدی تلقی نکرده‌اند و قطعات این جرثقیل فقط بر روی هم سوار شده بود".
دوم اینکه باید پرسیده شود که جرثقیل‌ها بر فراز مسجدالحرام چه می‌کنند؟ این چرثقیل‌ها نوک کوه یخِ ساخت‌وسازهای سودجویانه‌ایست که بدون رعایت حداقل ضوابط شهری، در این کشورها درجریان است. موضوعی که برای ما شهروندان ایرانی نیز به امری عادی و آشنا بدل شده است

اما برغم صحت این نکات خبری، دو معضل اساسی در پسزمینه این حادثه‌ی تلخ مسئله‌ساز بوده‌اند که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. نخست حجم گسترده طوفان‌ها و بلایای طبیعی از این دست است که در منطقه خشکیده خاورمیانه رو به فزونی نهاده است. مسئله‌ای که بارها از سوی سازمان‌های دیدبانی محیط زیست، بانک جهانی و امثال این‌ها نسبت به آمادگی و ایمن‌سازی دربرابر آن‌ها هشدار داده شده است. اما به نظر می‌رسد تغییرات آب‌وهوایی هنوز در منطقه به عنوان یکی از زمینه‌های اصلی سیاست‌گذاری مورد توجه قرار نگرفته باشند.
دوم اینکه باید پرسیده شود که جرثقیل‌ها بر فراز مسجدالحرام چه می‌کنند؟ این چرثقیل‌ها نوک کوه یخِ ساخت‌وسازهای سودجویانه‌ایست که بدون رعایت حداقل ضوابط شهری، در این کشورها درجریان است. موضوعی که برای ما شهروندان ایرانی نیز به امری عادی و آشنا بدل شده است. مدت‌هاست که بافت تاریخی-مذهبی شهر مکه، در معرض ساخت‌وسازهای لوکس تازه قرار دارند. حتی بی‌آنکه حریم این بناها رعایت شود. به‌عنوان مثال، منطقه‌ای در مکه که نقل است حضرت محمد(ص) در آنجا دیده به جهان گشوده در آستانه مدفون شدن به زیر سنگ‌های مرمرینی است که بناست قصری عظیم و رؤیایی را جای آن بنشانند. این عملیات بخشی از پروژه ساخت‌وساز چند میلیارد پوندی در شهر مقدس مکه است، پروژه‌ای که تا کنون نیز به تخریب صدها بنای تاریخی منجر شده است ۲ .توسعه‌ی مسجد فارغ از ابهام در توجیه ضرورتش، گویا بهانه‌ایست برای اعیانی‌سازی و ساخت‌و سازهای لوکس و تجاری در آن منطقه.
سایه شومِ جرثقیل‌های معلق بر سر زائرانِ مکه، تصادفی نبوده است. این سوداگری است که تاریخ، فرهنگ و حالا دیگر جانِ آدمیان را به کام مرگ می‌کشاند

به همین دلیل سایه شومِ جرثقیل‌های معلق بر سر زائرانِ مکه، تصادفی نبوده است. این سوداگری است که تاریخ، فرهنگ و حالا دیگر جانِ آدمیان را به کام مرگ می‌کشاند.
1. weather for you
2. http://yekshahr.net/2015/02/post-223.html


■ دسته‌بندی:  «شهرهای جهان»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها