جمعه ۲۸ فروردین ۹۴

حضور زنان در ورزشگاه‌ها، درگیر میان امنیت ملی و فقدان اقتدار دولت

حمیده چگونیان

مدت‌های مدید از روزی که رئیس‌جمهور، وزارت ورزش و معاونت‌زنان را مسئول رسیدگی به مسئله‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها کرد می‌گذرد. مدتی که با سکوت عملی و رسانه‌ای وزیر ورزش همراه بود. اما بعد از تعطیلات نوروز و در اولین روز کاریِ سال ۹۴ معاون وزیر ورزش با اظهار نظری مثبت خبر از حل مساله مذکور داد. خبری که با استقبال مردم و رسانه‌ها مواجه شد.
عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش، روز شنبه ۱۵ فروردین ماه در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد که "سال گذشته وزارت ورزش وجوانان آیین نامه جامع خود را برای حضور خانواده‌ها و زنان در سالن‌های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال ۹۳مورد تأیید این شورا قرار گرفت"۱. اعلام نظری که اگرچه دیر اما حکایت از اعمال اقتدار وزارت ورزش داشت. اما تنها یک روز بعد از انتشار این خبر و استقبال رسانه‌های داخلی و بین‌المللی و واکنش‌های مثبت مردمی، یعنی در روز ۱۶ فروردین رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور خبر اعلام شده توسط معاون وزیر را تکذیب کرد و گفت: "شورای امنیت کشور در خصوص حضور بانوان در سالن‌های ورزشی مصوبه‌ای نداشته است"۲.

معاونت وزارت ورزش در حالی از شورای امنیت کشور به عنوان نهاد تصویب کننده‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها نام برد که این شورا نه در اختیاراتش و نه در وظایفش، تصویب قانون گنجانده نشده است و تنها و صرفاً نهاد مشورتی به وزیر کشور است

تکذیبیه‌ای که کام تازه شیرین‌شده‌ی زنانی که طالب حضور در ورزشگاه‌ها بودند را به سرعت تلخ کرد و نشان داد وزارت ورزش بعد از گذشت مدت‌های مدید از دستور رئیس جمهوری برای حل مسئله نه تنها اقتداری در این حوزه از خود نشان نمی‌دهد که متأسفانه احاطه و هماهنگی کافی برای بیان موضع رسمی را نیز ندارد . معاونت وزارت ورزش در حالی از شورای امنیت کشور به عنوان نهاد تصویب کننده‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها نام برد که این شورا نه در اختیاراتش و نه در وظایفش، تصویب قانون گنجانده نشده است و تنها و صرفاً نهاد مشورتی به وزیر کشور است۳.
در گیرودار تکذیب و تأییدِ خبر از سوی نهادهای مسئول و خوف و رجای زنان علاقمند به حضور در ورزشگاه‌ها در واکنش به صحبت‌های معاون وزیر ورزش و تکذیبیه وزارت کشور، مدیرکل حوزه‌ی دفتر ریاست و روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: "معاون وزیر ورزش در این باره اشتباه کرده چرا که به جای شورای عالی امنیت ملی از شورای‌امنیت کشور که زیر نظر وزارت کشور است، استفاده کرده است ... درحالی که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی که آقای شمخانی دبیر آن است، مطرح و تصویب شده است". بعد از این‌ها بود که خانم مولاوردی هم گفته معاونت وزارت ورزش را اینگونه اصلاح کرد: "طبق برنامه‌ای که قبلاً اعلام شده بود، کمیته‌ی مشترکی با وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و قرار شد تا نتایج و پیشنهادات آن جلسه به شورای عالی امنیت ملی ارسال شود و تصمیم‌گیری نهایی در آنجا صورت گرفت "۴.

با اظهار نظر خانم مولاوردی، روشن شد که بخشی از عدم اقتدار وزارت ورزش به دلیل سلب اقتدار از وی توسط دولت بوده است. دولتی که به عوض پذیرش مسئولیت خویش و وزارتخانه‌ی متبوعه‌اش ترجیح می‌دهد مسئله‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها را در سطح امنیت ملی حل و فصل کند. همین فقدان اعمال اقتدار دولت اما زمینه را برای اظهار نظر دیگران باز کرد و موضوع متولیان دیگری پیدا کرد

با اظهار نظر خانم مولاوردی، روشن شد که بخشی از عدم اقتدار وزارت ورزش به دلیل سلب اقتدار از وی توسط دولت بوده است. دولتی که به عوض پذیرش مسئولیت خویش و وزارتخانه‌ی متبوعه‌اش ترجیح می‌دهد مسئله‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها را در سطح امنیت ملی حل و فصل کند. همین فقدان اعمال اقتدار دولت اما زمینه را برای اظهار نظر دیگران باز کرد و موضوع متولیان دیگری پیدا کرد. از نایب رئیس فدراسیون والیبال تا نماینده زن مجلس و امامان جمعه شهرستان‌ها تا معاونت ناجا .
در این اظهارنظرها، نایب رئیس فدراسیون جنجالی والیبال که به تازگی و بعد از قهر و کناره‌گیری سه مقام مسئول پیشین منصوب شده است، در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا در خصوص حضور زنان در سالن‌های والیبال و صحبت‌های اخیر معاون رئیس جمهوری درامور بانوان، گفت: "این موضوع از بیش از شش ماه قبل در کمیسیون عالی ورزش بسیج با ریاست لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و امیدوارم بتوانیم هر چه زودتر شرایط را برای حضور خانواده‌ها در سالن‌های والیبال فراهم کنیم"۵.
سردار نقدی، رئیس بسیج مستضعفین با بیاناتی به نیابت از زنان، به پله اول ماجرا برگشت؛ او با طرح این سؤال که آیا حضور در ورزشگاه‌ها خواسته‌ی واقعی زن ایرانی است گفت: "حضور زنان در ورزشگاه‌ها فضیلتی برای زنان نیست بلکه زن ایرانی نقش‌آفرینی در صحنه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و عرصه‌های مهم دیگر را می‌خواهد"۶. اما یکی از نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی که رسیدگی به خواسته‌های زنان باید در اولویت فعالیت‌هایش باشد، به گونه‌ای دیگر راجع به این موضوع اظهار نظر کرد. زهره طبیب زاده نوری نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: "این مسئله بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها که آن را به عنوان یک اولویت مطرح می‌کنند حتی اولویت صدم زنان در شرایط فعلی نیست حضور زنان در ورزشگاه‌ها در واقع مطالبه تعداد محدودی از زنان مرفه است که هیچ مشکل دیگری در زندگی ندارند و فقط برای تفریح و شادمانی خود می‌خواهند به ورزشگاه بروند. ما به قدری زنان محروم در جامعه داریم و آن‌قدر زنان ما مسائل مختلفی دارند که رفتن به ورزشگاه برای آن‌ها اولویت صدم محسوب می‌شود"۷. انگار نه انگار که هر موضوع و مطالبه‌ای در حوزه‌ی خود نیاز به پاسخگویی و رسیدگی است.
مگر می‌شود کارگروه ویژه‌ای برای حل این موضوع به دستور رئیس جمهور که خود ریاست شورای عالی امنیت ملی را عهده‌دار است تشکیل شود و بعد انواع و اقسام اظهارنظرهای تکراری و خارج از موضوع از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای بی‌ارتباط با موضوع، رسانه‌ها را پُر کند

دیگرانی نیز سعی کردند در اظهارنظر عقب نمانند؛ امام‌جمعه شهرستان فاروج گفت: "آزاد شدن حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای جامعه تولید ناهنجاری و منکر می‌کند و هیچ نفعی حتی برای زنان نخواهد داشت و کرامت آن‌ها از بین می‌رود"۸. سردار منتظر المهدی معاون فرهنگی ناجا هم در نشستی خیری اعلام کرد که "حضور زنان در استادیوم‌هادر حال حاضر به صلاح نیست"۹.
گویی با تک تک این اظهارنظرهای خارج از تشکل دولت، مسئولیت و تصمیم‌گیری این نهاد بیشتر زیر سؤال می‌رود. مگر می‌شود کارگروه ویژه‌ای برای حل این موضوع به دستور رئیس جمهور که خود ریاست شورای عالی امنیت ملی را عهده‌دار است تشکیل شود و بعد انواع و اقسام اظهارنظرهای تکراری و خارج از موضوع از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای بی‌ارتباط با موضوع، رسانه‌ها را پُر کند.
کارایی تشکیل کارگروه ویژه آن بود که موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را در زمینه واقعی بحث، یعنی وزارت ورزش و نیز معاونت امور زنان این وزارتخانه بگنجاند. اما به نظر می‌رسد که دولت از شأن و جایگاه قانونی خود برای تصمیم‌گیری و البته اجرایی کردن تصمیماتش در این زمینه به‌درستی صیانت نمی‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که هر فردی و گروهی خود را متولی یافتنِ راه حلی برای این موضوع که عملاً هم بسیار ساده است بداند. با این وضع، بعید نیست که سال‌های دیگری را با دور باطل اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های بی‌ارتباط و خارج از موضوع رنگارنگی از این دست سپری کرد؛ نتیجه‌ی آن نیز محرومیت‌های روزافزون برای جامعه ایران است: از جامعه زنان در مقام تماشاگر گرفته تا تیم‌های ورزشی، جامعه ورزشی و از آن مهم‌تر سرگردانی و ناامیدی افکار عمومی.
به‌عوض به میان کشیدن پای نهادهایی که وظیفه‌شان حفظ تمامیت ارضی کشور و دفاع از امنیت کشور در برابر تهدیدهاست، می‌توان به جرأت اعلام کرد که تنها راه حل این ماجرای به درازا کشیده، سپردن آن به حوزه عمل و تصمیم‌گیر واقعی آن است؛ یعنی جامعه ورزشی، و نهادهای ذی‌صلاح تصمیم‌ساز آن در دولت. بدیهی است که این مهم نیازمند اقدام و قاطعیت دولت است

به‌عوض به میان کشیدن پای نهادهایی که وظیفه‌شان حفظ تمامیت ارضی کشور و دفاع از امنیت کشور در برابر تهدیدهاست، می‌توان به جرأت اعلام کرد که تنها راه حل این ماجرای به درازا کشیده، سپردن آن به حوزه عمل و تصمیم‌گیر واقعی آن است؛ یعنی جامعه ورزشی، و نهادهای ذی‌صلاح تصمیم‌ساز آن در دولت. بدیهی است که این مهم نیازمند اقدام و قاطعیت دولت است.

1. http://www.irna.ir/fa/News/81558708/
2. http://www.tabnak.ir/fa/news/488346/
3. http://rc.majlis.ir/fa/law/show/90807
4. http://www.irna.ir/fa/News/81560997/
5. http://khabarfarsi.com/ext/12452399
6. http://khabarfarsi.com/ext/12444429
7. http://khabarfarsi.com/ext/12458553
8. http://www.tasnimnews.com/Home/Single/706306?ref=khabarfarsi
9. http://khabarfarsi.com/ext/12422016


■ دسته‌بندی:  «حکمرانی شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها