دوشنبه ۴ اسفند ۹۳

گزارش محرمانه از کیفیت بنزین و چالش ادامه‌دار سلامت جامعه

گزارش تحریریه

هفته‌ی گذشته معاون سازمان ملی استاندارد از ارسال گزارش کیفیت بنزین‌های داخلی و وارداتی به هیئت دولت به صورت محرمانه خبر داد و گفت هم بنزین‌های تولید داخل و هم بنزین‌های وارداتی مشکل کیفیت دارند۱.
رئیس سازمان استاندارد در حالی ماجرای فراموش شده‌ی بنزین را دوباره طرح می‌کند که در زمستان گذشته قدری کمتر نفس مردم تهران گرفت، البته در قیاس با وخامت بی‌نظیر چند سال گذشته. علت این تغییر جریانات جوی، افزایش دمای هوا در زمستان، و احتمالاً تغییر در بنزین مصرفی یک سال گذشته بوده است. حدس‌هایی که آمارها و گفته‌های مسئولین نیز آن‌ها را تأیید می‌کند. به گزارش خردادنیوز در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۰، تعداد روزهای سالم دوبرابر شده است. در عین حال، تعداد روزهای ناسالم نیز کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهند۲. همچنین معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست در روز هوای پاک در دی ماه گذشته نیز در مورد کاهش آلودگی هوای تهران عنوان کرد: "حذف بنزین پتروشیمی و توزیع سوخت استاندارد یورو ۴، از جمله اقدام‌های اساسی است که به‌وسیله‌ی وزارت نفت انجام شد و به‌واسطه‌ی آن میزان بنزن و گوگرد موجود در هوا به نحو قابل توجهی کاهش یافت۳.

هفته‌ی گذشته معاون سازمان ملی استاندارد از ارسال گزارش کیفیت بنزین‌های داخلی و وارداتی به هیئت دولت به صورت محرمانه خبر داد و گفت هم بنزین‌های تولید داخل و هم بنزین‌های وارداتی مشکل کیفیت دارند
سال ۸۹ بود که محمود احمدی نژاد از" انقلاب بنزین" و "طرح ۴۸ ساعته‌ی ضربتی تولید بنزین پتروشیمی" برای مقابله با تحریم‌ها پرده برداشت۴. طرحی که نه تنها میرکاظمی وزیر نفت دولت احمدی نژاد تاکید کرد: "امروز می‌توانیم ادعا کنیم با خودکفایی در تولید بنزین و سایر فرآورده‌های مورد نیاز کشور ابزار فشار از دست خارجی‌ها گرفته شده " و " بنابراین می‌توانیم بگوییم تا سال ۹۲ صادرکننده بنزین خواهیم بود"۵. اما بهای این دعوی خودکفایی سنگین‌تر از حد تصور بود. نه تنها وزیر نفت دولت احمدی نژاد در سال ۹۲ به وعده‌ی خود مبنی بر صادرات بنزین نرسید بلکه به دلیل شکایت سه وکیل دادگستری۶ به اتهام تولید بنزینی آلوده و بالارفتن بیماری‌های نظیر سرطان و تنگی نفس ایرانی‌ها در کلانشهرها راهی دادگاه شد. اتهامی که وی در گفت‌و گویی با خبرگزاری فارس، ضمن رد تمامی آن‌ها ادعا کرده بود: "بنزین پتروشیمی فقط به میزان اندکی تولید و توزیع شده که آن هم سالم بوده و مشکلی نداشته است". سال ۹۲ نه تنها توقف تولید بنزین پتروشیمی به دستور وزیر نفت بیژن زنگنه را به همراه داشت۷ بلکه زمزمه‌های انتقادی در مورد تولید این نوع بنزین و سپس آلودگی‌های تبعی آن را هم به دنبال داشت. معاون ملی شرکت صنایع پتروشیمی پس از توقف تولید این نوع بنزین گفت تولید این بنزین در درازمدت اقدام درستی نخواهد بود۸. همچنین، عبدالحسین بیات، عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اظهار نظری گفت که "بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها به طور مستقیم قابل مصرف در خودروها نیست"۹.
اگر سازمان‌های ذیربط در مورد استاندارد بودن بنزین یورو ۴ و آمارهای موجود در مورد وضعیت هوای تهران یقین حاصل کرده بودند، چرا گزارش سازمان ملی استاندارد به هیئت دولت محرمانه است؟
پس از این اظهارات و همچنین وخامت آلودگی هوای کلانشهرها بر اثر استفاده از بنزین تولیدی پتروشیمی دولت یازدهم اقدام به واردات بنزین یورو ۴ کرد. بنزین وارداتی‌ای که بنا به گفته‌ی معاون وزیر نفت "دارای کمتر از یک درصد بنزن است و بنزین پاک محسوب می‌شود"۹. شواهد و اظهارنظرها در استفاده از بنزین یورو ۴ به جای بنزین‌های قبلی پتروشیمی به گونه ای بود که این معنی به ذهن متبادر می‌شد که بنزین یورو ۴ نه تنها در بالارفتن روزهای پاک کمک‌ساز بود بلکه تائید حداقلی محیط زیست را نیز به دست آورده بود موردی که اظهارنظر ابتکار موید آن است: "ما نمی‌گوییم این نوع بنزین دارای استانداردهای حداکثری است، اما براساس اندازه‌گیری ما استانداردهای حداقلی در یورو ۴ در آن رعایت شده است"۱۱. اما پس از حدود یکسال از این آمار و اعلام‌های امیدوارکننده، اظهارنظر معاون سازمان استاندارد ملی بار دیگر پرسش‌های فراموش شده را پیش می‌کشد؛ اول آن که چرا شکایت وکلای دادگستری به جایی راه نبرد؟ مگر نه این‌که مقامات مسئول در قبال عواقب خطیر تصمیم‌گیری‌های‌شان در پیشگاه قانون و مردم مسئول هستند؟ و چرا هیچ آمار و گزارش شفافی از عواقب مصرف بنزین پتروشیمی به صورت عمومی منتشر نشد؟ و دوم، اگر سازمان‌های ذیربط در مورد استاندارد بودن بنزین یورو ۴ و آمارهای موجود در مورد وضعیت هوای تهران یقین حاصل کرده بودند، چرا گزارش سازمان ملی استاندارد به هیئت دولت محرمانه است؟ شهروندان به کدام یک از این اظهارات باید اطمینان کنند؟ مرجع ناظر شفاف‌سازی در این خصوص چه کسی است؟ این ناروشنی‌ها همواره بیم تکرار و ادامه وضع پیش آمده را زنده نگه می‌دارند.


1. http://www.mehrnews.com/news/2495637/
2. http://aftabnews.ir/fa/news/271565/
3. http://www.shana.ir/fa/newsagency/233148/
4. http://www.jahannews.com/vdcepn8zojh8nzi.b9bj.txt
5. http://fararu.com/fa/news/52798/
6. http://feydus.ir/Pages/News-8553.aspx
7. http://www.tabnak.ir/fa/news/384268/
8. http://www.donya-e-eqtesad.com/news/835212/
9. http://www.tabnak.ir/fa/news/384268/
10. http://www.fardanews.com/fa/news/339518/
11. http://www.ghatreh.com/news/nn24244439/


■ دسته‌بندی:  «حکمرانی شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها