پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲

اقتصاد زنان: نشریه‌ای تخصصی برای پرداختن به معضلی عمومی

سپیده ثقفیان

اگر با دیدنِ مجله‌ی "اقتصاد زنان" این سؤال برای‌تان پیش بیاید که ضرورت اختصاص یک مجله منحصراً به اقتصاد زنان چیست، پاسخ را باید در تأثیراتی بیابید که اشرف گرامی‌زادگان، مدیر مسئول این نشریه مدعی است انزوای اقتصادی و بی‌توجهی به نقش زنان در این حوزه از سوی مسئولان می‌تواند در میان زنان به‌وجود ‌آورد. تأثیراتی که وی بر این باور است که هم انفرادی هستند، هم اجتماعی و هم سیاسی.

به نظر گرامی‌زادگان بی‌توجهی به زنان در عرصه اقتصادی، باعث ناامیدی و انزوای زنان خواهد شد. از این روست که مجله‌ی "اقتصاد زنان" برای احقاق حقوق زنان در عرصه اقتصاد از طریق اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی زنان و اعتماد به نفس آن‌ها به صحنه آمده است. در سرمقاله‌ی اولین شماره می‌توان خواند که "نیروی انسانی زنان به عنوان سرمایه‌ی انسانی دارای جایگاه ویژه‌ای است که باید نقش برجسته‌ای در توسعه و استمرار برنامه‌ها و سیاست‌های آینده کشور داشته باشند، فارغ از محدودیت‌های اجتماعی که بیشتر ناشی از دیدگاه شخصی – و نه اسلامی- است [...].

اگر زنان به این نتیجه برسند که حضورشان تنها در [حضور پایِ] صندوق آرا خلاصه می‌شود و دولت‌ها به وعده‌های‌شان عمل نمی‌کنند و پیشرفتی در جامعه زنان و نیروی انسانی آنان حاصل نمی‌شود آن وقت امید آنان به ناامیدی تبدیل می‌شود" .
اگر زنان به این نتیجه برسند که حضورشان تنها در [حضور پایِ] صندوق آرا خلاصه می‌شود و دولت‌ها به وعده‌های‌شان عمل نمی‌کنند و پیشرفتی در جامعه زنان و نیروی انسانی آنان حاصل نمی‌شود آن وقت امید آنان به ناامیدی تبدیل می‌شود" ۱.
با نگاهی به مطالب این دوماهنامه، می‌توان دو دسته نوشته‌های مُفرّح و راحت‌خوان و گزارش‌های تخصصی‌تر را از یکدیگر تشخیص داد. گزارش‌های حقوقی- اقتصادی که در مجله منتشر شده‌اند، جزئی‌نگر، دقیق و مفصل‌اند. به عنوان مثال می‌توان به مقاله‌ی "از بیمه زنان خانه‌دار چه خبر؟" اشاره کرد که خواننده پس از قرائتِ آن، دیدی جامع درباره‌ی فرایند طی شده برای بیمه زنان خانه‌دار از ابتدا تا کنون به دست می‌آورد.
در نوشته‌های این‌چنینی در مجله تلاش شده است تا هم به حقوق اقتصادی زنان و فرصت‌هایی که در قانون برای زنان پیش‌بینی شده است توجه شود، هم قوانینی که مانع مشارکت فعال زنان در جامعه می‌شود مدً نظر قرار گیرند و هم نهایتاً نگاهی منتقدانه انداخته شود به شکل اجرای قوانین.
در کنار این گزارش‌ها، بخش سبک زندگی مجله به نوشته‌هایی در حوزه‌های سنتاً زنانه اختصاص دارد، نوشته‌هایی درباره عادات غذایی، آشپزی، تربیت کودکان، زیورآلات و...
با ورق زدن مجله مطالب دیگری هم در ذیل مطالب راحت خوان به چشم می‌خورند که با هدف بالا بردن اعتماد به نفس زنان در مجله گنجانده شده‌اند و عناوینی دارند نظیرِ توانمندسازی، زنان در جهان و امثال این‌ها.
اگر چه ممکن است در نگاه اول، برخورد با چنین ملغمه‌ای از مطلب و نوشته، در مخاطب نوعی دافعه ایجاد کند اما این نتیجه را نیز می‌توان گرفت که دست‌اندرکاران مجله سعی کرده‌اند زنانی از قشرهای مختلف و علایق مختلف را در تنظیم مطالب خود در نظر داشته باشد و از میان طیف بسیار گوناگون زنان، نظر خوانندگان متنوعی را به خود جلب کنند.
دست‌اندرکاران مجله سعی کرده‌اند زنانی از قشرهای مختلف و علایق مختلف را در تنظیم مطالب خود در نظر داشته باشد و از میان طیف بسیار گوناگون زنان، نظر خوانندگان متنوعی را به خود جلب کنند.

مدت‌های مدیدی است که در کنار فقدانِ تکاپوی عمومی در مطبوعات، جای خالی نشریاتی که به طور تخصصی و با نگاهی منتقدانه به مسائل اقتصادی زنان بپردازند نیز احساس می‌شد. امیدواریم که با گذر زمان و کسب تجربه بیشتر، هم شاهد هر چه بهتر شدنِ دوماهنامه‌ی اقتصاد زنان باشیم و هم فراگیر شدنِ این دست از مجلات.
1 - اقتصاد زنان، سال اول-شماره اول آبان و آذر ۱۳۹۲. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: اشرف گرامی زادگان


■ دسته‌بندی:  «رسانه»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها