شنبه ۱۹ بهمن ۹۲

انجمنی کوچک به گستره ی ایران

محمدرضا کابلی

"انجمن حامیان تعلیم و تربیت" انجمنی است به گستره ی ایران که مرکز آن در تهران است. سازمانی غیر دولتی، مستقل و مردم نهاد که اکنون به حمایت از ۵۰۰ نفر از فرزندان ایران در سطوح مختلف تحصیلی از دبستان تا دانشگاه می پردازد. این انجمن به همتِ جمعی از خیّرین مدرسه‌ساز و فرهنگیان با دو شعار " آبرومندانه و محرمانه و با صیانت از کرامت انسانی" و" شفافیت در عملکرد" ، پس از اخذ مجوز رسمی از استانداری تهران کار خود را در سال ۸۳ آغاز کرد.

اعضای این انجمن به صورت داوطلبانه و غیر انتفاعی به فعالیت می پردازند.
در حال حاضر این انجمن از طریق نمایندگان خود در شهرهای تهران، اسلامشهر، رباط کریم، قرچک، ورامین، شهریار و کرج به حمایت تحصیلی از کودکان و نوجوانان در سطوح مختلف تحصیلی از دبستان تا دانشگاه می پردازد. نحوه ی فعالیت انجمن بدین صورت است که ابتدا با شناسایی دانش‌آموزان مستعد و محروم در شهرستان های تحت پوشش و بررسی و بازدید از وضعیت زندگی و تحصیل آنها و نیز شناسایی و جذب حامیان و خیرین، توسط دفتر مرکزی برای هر دانش آموز یا دانشجو یک فرد حامی تعیین می شود. سپس مبالغ پرداخت شده از طرف حامیان از طریق نمایندگان انجمن برای دانش آموزان هزینه می گردد. در آخر، نمایندگان گزارشی از وضعیت زندگی و تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش به دفتر مرکزی و حامیان ارسال می کنند .
دانش‌آموزانی که بر اثر عواملی چون نبود پدر، اعتیاد یا از کار افتادگی‌اش، یا هر عامل دیگری که سبب ایجاد مانع برای ادامه ی تحصیل آنان گردد می توانند تحت پوشش این سازمان قرار گیرند. مبالغ پرداختی توسط حامیان و خیرین، به صورت پرداخت هزینه ی تحصیلی دانش آموزان و تهیه ی البسه، لوازم التحریر، کفش، مواد غذایی و نیز در مواردی کمک به خانواده ‌ی آنان هزینه می‌شود.
به گفته ی نماینده ی انجمن در شهر ورامین در سال جاری تعداد ۵۶ نفر در این شهر تحت پوشش این سازمان قرار دارند که از این تعداد ۱۲ نفر در مقطع ابتدایی، ۱۷ نفر در مقطع راهنمایی، ۱۹ نفر در مقطع دبیرستان و ۸ نفر هم در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
انجمن حامیان تعلیم و تربیت، هدف اش را حمایت از دانش آموزان محروم از امکان تحصیل معرفی می کند۱ . بر اساس آمارهای منتشر شده از سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۸۵ از مجموع ۱۳ میلیون و ۲۵۳ هزار کودک رده‌ی سنی ۱۰ تا ۱۸ سال کشور، در این سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک از تحصیل محروم بوده اند۲.
1- سایت انجمن http://www.isssociety.com/HamiyanCharity/Fa/
2- مراجعه کنید به آمار های استخراج شده در مرکز پژوهش های مجلس بر مبنای سرشماری سال 85 کل کشور .
گزارشی با عنوان « بررسی وضعیت پوشش تحصیلی و ریشه کن کردن بی سوادی در کشور »


■ دسته‌بندی:  «جامعه»

■ در این مطلب به «» ، «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها