سه شنبه ۸ بهمن ۹۲

مروری بر سخنرانی ایرادنشده خانم ابتکار در نماز جمعه تهران

یکشهر

به مناسبت فرارسیدن هفته هوای پاک بنا بود معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، پیش ازخطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی ماه سخنرانی کند؛ اما این سخنرانی لغو شد و به جای وی محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران به ایراد سخن پرداخت. با این وجود متن سخنرانی ایراد نشده خانم ابتکار در وبلاگ شخصی‌شان و همچنین در روزنامه ایران در دسترس عموم قرار گرفته است.

می‌دانیم که آلودگی هوا مهم‌ترین عامل سرطان در تهران است. براساس گزارش وزارت بهداشت، سالانه ۲۷۰۰ نفر در تهران جان خود را به‌خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند و تهران از نظر کودکان سرطانی جزو شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود. این درحالی است امسال فقط ۳روز هوای پاک در تهران وجود داشته است.
معصومه ابتکار در سخنرانی ایراد نشده‌اش کوشیده بود تا با استنادهای پیاپی به سنت پیامبر اسلام و آیاتی از قرآن مجید، حساسیت و حمایت تریبون رسمی و عقیدتی کشور را به وخامت اوضاع محیط زیست جلب کند. او تخریب محیط زیست را مصداق بهره کشی از طبیعت دانسته و پس از آن به شرح موجز معضلات زیست محیطی کشور پرداخته است. ابتکار اشاره می‌کند: "کارشناسان معتقدند که تهران از سال ۱۳۷۵ به جهت تراکم جمعیتی و فعالیت اقتصادی، مرز توان تحمل طبیعی یا ظرفیت زیستی خود را رد کرده است". سپس نتیجه‌گیری کرده بود که "هر چه ساخت و ساز جدید، توسعه جمعیتی و فعالیت انسانی و اقتصادی در آن رخ دهد بهره کشی و فشار خارج از حد به منابع آب، خاک و هوای این شهر است. در واقع آنچه امروز به عنوان آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و به ویژه تهران شاهدیم و آسیب‌های زیادی که از جنبه سلامتی و اقتصاد به شهرها و شهروندان وارد می‌کند از مصادیق بی توجهی به اعتدال و میزان و مسئولیت‌های انسانی ماست. بی شک اگر برنامه‌های آغاز شده در دولت اصلاحات استمرار می‌یافت و با مدیریت صحیح دولت بعدی همراه می‌شد، امروز تهران نیز مانند شهرهای توکیو، مکزیکوسیتی و لندن که طی دهسال توانستند مشکلات آلودگی هوا را مرتفع سازند، شهری سالم به لحاظ هوا بود".
او در ادامه به حقِ مردم بر بهره‌مندی از هوا و محیط پاک تأکید کرده و می‌نویسد: "ما هم قادر به دست‌یابی به هوای پاک که حق مسلم همه آحاد جامعه است، هستیم و این امر البته تکالیفی را برای همه دست اندرکاران و مردم ایجاد می‌کند. مشارکت مردم و اصلاح رفتار یکایک ما در اینکه از حمل و نقل عمومی استفاده شود، خودروهای تک سرنشین کاهش یابند و معاینه فنی، رفع نواقص و تنظیم موتور به طور مرتب صورت پذیرد، بسیار موثر است و نقش مهمی در کاهش آلودگی‌ها دارد".

او در ادامه به حقِ مردم بر بهره‌مندی از هوا و محیط پاک تأکید کرده و می‌نویسد: "ما هم قادر به دست‌یابی به هوای پاک که حق مسلم همه آحاد جامعه است، هستیم و این امر البته تکالیفی را برای همه دست اندرکاران و مردم ایجاد می‌کند
براساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفه و تکلیفی عمومی و همگانی محسوب می‌شود. به گفته‌ی رئیس سازمان محیط زیست، معضل زیست محیطی ما فراتر از شهرهاست و پایداری اقلیمی کشور را نیز تهدید می‌کند: "خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها، آلودگی رودخانه‌ها و آب‌ها، پسماندها و زباله‌ها و محل دفن آن‌ها، تششعات و امواج، ریزگردها، تخریب جنگل‌ها و مراتع، نابودی حیات وحش و فرسایش خاک و سواحل دریاها نشان دهنده بی توجهی ما و گذشتگان به نعمات و الطاف الهی است". خانم ابتکار در ادامه، نمازگزاران و اهل تدیّن را به دفاع از سلامت مردم فراخوانده است: "امروز باید از خداوند متعال کمک بخواهیم و همت کنیم تا با سرلوحه قرار دادن مسایل مربوط به حفظ محیط‌زیست، علاوه بر پاکسازی زمین از آلودگی‌های بی شماری که آگاهانه یا ناخودآگاه به طبیعت وارد ساختیم، به احیای مجدد محیط زیست بپردازیم. در این مسیر از همه نمازگزاران، ائمه جمعه و جماعات، علما و روحانیون در اقصی نقاط کشور درخواست می‌کنم مقوله محیط زیست را جزو مسایل امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از دماء و انفس مسلمین بدانند".
ابتکار اعلام کرده که اراده جدی اکنون برای تغییر این شرایط در دولت و همزمان در مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است و مصمم هستیم با همکاری همه دست اندرکاران برنامه‌ای جامع و علمی محقق شود. به زودی شورایعالی حفاظت محیط زیست برنامه وزارتخانه‌های مسئول را تصویب خواهد کرد که به صورت شفاف و هدف گذاری شده به اطلاع مردم خواهد رسید. انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول دیگر نیز مانند شهرداری‌ها همکاری لازم را جهت تحقق این برنامه داشته باشند.
■ دسته‌بندی:  «محیط شهری»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها