یکشنبه ۶ بهمن ۹۲

فراخوان مدنی: حرکت در "سطح" شهر حق عابران است

نرده‌های چهارراه ولیعصر را بردارید

زیرگذر پیاده تازه افتتاح شده چهارراه ولیعصر مورد واکنش‌ها و نقدهای بسیاری از طرف شهروندان و کارشناسان شهری قرار گرفته است. شاید به این خاطر که پروژه‌های کلان‌شهری ما، اغلب بدون نظرسنجی و مطالعه‌ی میدانی درباره‌ی نیازهای واقعی شهروندان طراحی و سپس اجرا می‌شوند. آن هم پروژه‌ای که به گفته خبرگزاری‌های گوناگون ۱۱ میلیارد تومان بیش از بودجه پیش‌بینی شده‌اش هزینه برده‌است.

از خودِ ماجرای زیرگذر که بگذریم، نکته‌ی آزار دهنده از بین رفتن امکان عبور از سطح خیابان است، این در حالی است که ورودی و شکل استقرار پله برقی برای بسیاری از شهروندان نامناسب است. به‌علاوه، چهارراه ولیعصر از مهم‌ترین گذرهای فرهنگی و اجتماعی تهران است؛ بسیاری از شهروندان پرسه زدن در آن را دوست دارند؛ اما گویی این روزها چنین حقی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

در حالی که مشکل ترافیک و آلودگی هوا از اهمّ مصایب زندگی شهروندان در تهران است، بسیاری از پروژه‌ها و طرح‌های اجرا شده در شهر، از سواره محور شدن روز افزون شهر خبر می‌دهند
در حالی که مشکل ترافیک و آلودگی هوا از اهمّ مصایب زندگی شهروندان در تهران است، بسیاری از پروژه‌ها و طرح‌های اجرا شده در شهر، از سواره محور شدن روز افزون شهر خبر می‌دهند.
در این راستا، تعدادی از شهروندان و کارشناسان و فعالین امور شهری، و با ابتکار مجمع حق بر شهر باهمستان، اقدام به نوشتن نامه و جمع‌آوری امضا خطاب به شهرداری تهران، شورای شهر و وزیر شهرسازی کرده‌اند. متن فراخوان مدنی مذکور به شرح زیر است.


محمدباقر قالیباف، شهردار تهران
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی
رونوشت: احمد مسجد جامعی, رئیس شورای شهر تهران

حرکت در "سطح" شهر حق عابران است: نرده‌های چهارراه ولیعصر را بردارید

احداث زیرگذر عابر پیاده در محدوده چهارراه ولیعصر اقدام عجولانه و غیر‌کارشناسی معاونت عمرانی شهرداری تهران است که در ابتدا به بهانه تسهیل تردد عابرین جهت دسترسی به ایستگاه مترو و ایستگاه‌های بی‌آرتی خیابان ولیعصر و انقلاب آغاز گردید، اما در نهایت و پس از افتتاح پروژه منجر به حذف تردد عابرین پیاده از سطح تقاطع شد. نرده‌گذاری خیابان ولیعصر و انقلاب در فاصله حدود ۱۵۰ متری از تقاطع عملاً منجر به راندن (نه چندان محترمانه) پیاده‌ها به سطح زیرین، خروج اجباری آن‌ها از این فضای شهری سرزنده و پویا و حذف کلی جانبازان و معلولین، علی‌رغم همه قوانین، آیین نامه‌ها وشعارهای مبنی بر حمایت از این گروه شهروندی شده است.
حضور پیاده‌ها جزء لاینفک هویت چهارراه ولیعصر به عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای شهری و مرکز ثقل فرهنگی، اجتماعی، عملکردی و حتی هندسی شهر تهران است و حذف پیاده‌ها جهت تسهیل تردد اتومبیل از "سطح" این فضای شهری با هر رویکرد امروزین برنامه ریزی و طراحی شهری غیر قابل توجیه است. علاوه بر این، بررسی‌های ترافیکی انجام گرفته در "طرح ارتقای کیفی خیابان ولیعصر و انقلاب" نشان می‌دهد که دغدغه‌ی جدی در زمینه ایمنی تردد عابران پیاده در ساعات پیک هنگام عبور از می‌دانچه طراحی شده در سطح زیرین تقاطع وجود دارد.
بر این اساس، درخواست می‌شود درباره نرده‌گذاری یا به عبارتی حصارکشی چهارراه ولیعصر که منجر به حذف نیمی از هویت این فضای شهری شده است، بازنگری فوری شده و برداشتن این نرده‌ها در دستور کار و پیگیری جناب‌عالی قرار گیرد.
برای امضای این فراخوان می‌توانید به اینجا رجوع کنید


■ دسته‌بندی:  «رویدادها»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها