یکشنبه ۲۹ دی ۹۲

توزیع کتاب در پارک گزی توسط ناشران تُرک

اَریل بوگل

ترجمه: سمیه زندیه
از نگاهی، اعتراض علیه تخریب پارک گزی، یکی از آخرین فضاهای سبز عمومی استانبول، طنینی از جنبش اشغال امریکا را در خود حمل می‌کند. اما از نگاهی دیگر، بازپس‌گیری فضاهای عمومی به همان اندازه که یکی از شیوه‌های اعتراض جمعی است، می‌تواند امکان استفاده رایگان و عمومی از چنین فضاهایی را فراهم کند. مثلاً ایجاد کتابخانه عمومی و در دسترس برای همگان، با کمک کتاب‌های اهدایی.

"کتابخانه مردم"۱ متعلق به جنبش اشغال که از رمان‌ها، کتاب‌های درسی اهدایی و امثال اینها تشکیل شده بود یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های میدان لیبرتی۲ در نیویورک بود، اما پلیس در اواخر سال ۲۰۱۱ آن را تخریب کرد. به گزارش روزنامه انگلیسی زبان ترکیه، حریت دیلی نیوز۳، یک ناشر محلی با نام خانه نشر سل۴ از دیگر ناشران خواست که به کتابخانه پارک گزی کتاب اهدا کنند و تاکنون بیش از ۱۵ ناشر در این کار سهیم شده‌اند. "یکی از مهم‌ترین عواملی که به ایستادگی معترضانِ پارک گزی کمک کرده، برداشتن یک کتاب خوب و خواندن آن ـ ترجیحاً جلوی مأموران پلیس ـ بوده است. خانه نشر سل در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ دیگر ناشران را دعوت به پیش‌قدم شدن برای سازماندهی اهدای کتاب به کتابخانه موقتی پارک کرد و از آن‌ها خواست با فرستادن کتاب‌هایشان از جنبش حمایت کنند".
سال گذشته خانه نشر سل به اتهامِ نشر مطالب غیر اخلاقی در دادگاه ترکیه برای انتشار اثری از ویلیام باروز۵ و چاک پالانیک۶ در صدر اخبار ترکیه قرار گرفت. رسانه‌ها این پرونده را نماد محافظه‌کاری روزافزونِ دولت نخست وزیر اردوغان و حامیانش دانستند. انتظار نمی‌رود که نتایج این پرونده تا سال ۲۰۱۵ مشخص شود و تا آن زمان ناشر و مترجمان این آثار بلاتکلیف خواهند بود.
ketab-park-gezi-dakheli.jpgسارا وایت۷ در این خصوص در نشریه‌ی پن۸ نوشت:
"گرچه خانه نشر سل که آثار ویلیام باروز را منتشر کرده بود در سال‌های اخیر در حدود هفت پرونده مشابه درباره نشر مطالب غیر اخلاقی ـ که در میان آن‌ها آثار نویسندگان اروپایی سرشناسی نظیر آپولینر نیز به چشم می‌خورد ـ داشته است، اما از همه این اتهامات تبرئه شد. قانون، کتاب‌هایی را که "ادبی" هستند از اتهام نشر مطالب غیر اخلاقی معاف می‌داند. اما قاضی دادگاه گفته است که قوانین جدید در یک بسته اصلاحی قانونی تصویب شده‌اند و در نتیجه او باید این پرونده را برای سه سال به تعویق بیندازد. ظاهراً همه جرایم رسانه‌ای که اکنون در جریان هستند باید به تعویق انداخته شوند تا با قوانین جدیدی که دستخوش اصلاحات بیشتری در سه سال آتی می‌شوند، بازنگری شوند".
پس از تخریب کتابخانه جنبش اشغال، نیویورک سیتی بیش از ۲۰۰ هزار دلار برای حل و فصل آن به دلیل متهم شدن به نقض حقوق شاکیان هزینه کرد.
امید است که کتابخانه عمومی پارک گزی به چنین سرنوشتی دچار نشود. همان‌طور که نشر سل به حریت دیلی نیوز گفت: "کتاب‌ها از ارکان اصلی مقاومت هستند."
1- People’s Library
2- Liberty Plaza
3- Hurriyet Daily News
4- Sel Publishing House
5- William Burroughs، رمان‌نویس، نویسنده و داستان کوتاه (1914-1997)
6- Chuck Palahniuk، روزنامه نگار و رمان نویس امریکایی، 1962
7- Sara Whyatt
8- Pen: www.pen.org/blog/postcard-turkey-criminal-trials-major-publishers-0


■ دسته‌بندی:  «شهرهای جهان»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها