جمعه ۶ دی ۹۲

نقشه‌ای برای پرسه‌ی رایگان در رویدادهای فرهنگی شهر

پونه عدل

فراغت در شهر شکل‌های متفاوتی دارد و البته اغلب در نسبت با محل زندگی، درآمد، مناسبات و ذائقه‌ی افراد و گروه‌های اجتماعی مختلف جهت می‌گیرد. بسیاری بعد از ظهرهای خود را در پارک‌ها، کافه‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر، مرکزهای خرید، گالری‌ها، خیابان‌گردی و پرسه‌زنی و رفت و آمدهای مکرر می‌گذرانند؛ اما کدام فضاها هستند که همگان را به شیوه‌ای برابر در فضاهای شهر سهیم می‌کنند؟

شاید حقّ دسترسی به فضاهای عمومی، از مهم‌ترین عواملی است که شهر را به مکانی برای زیستن تبدیل می‌کند: مکان‌هایی مثل پارک‌ها، فضاهای سبز، میدان‌های عمومی، پیاده‌راه‌ها و انواع همایش‌ها و گردهمایی‌های عمومی که همگان حق ورود بدان‌ها را پیدا می‌کنند. در شهرهای ما گردهمایی عمومی، جشن و رویدادها کمتر در فضاهای عمومی و دسترس‌پذیر اتفاق می‌افتند. با این همه در گوشه و کنار کلان‌شهرها، رویدادهای فرهنگی عمومی در حال برگزاری هستند که شاید حتی بسیاری از علاقمندان از وقوع آن‌ها اطلاعی ندارند؛ بدلیل نفوذِ رسانه‌ای محدودِ برگزار کنندگان و پراکندگی مکان‌ها و فضاهای فرهنگی در شهر.
اگر در گرانی و شلوغی این روزهای می‌خواهید در اوقات سرگردان عصرهایتان قدری در دنیای فرهنگ، هنر و جامعه پرسه بزنید، می‌توانید به صفحه‌ی رایگانه (۱) در فضای مجازی رجوع کنید. صفحه‌ای که قرار است به‌زودی صاحب یک وبسایت اینترنتی مستقل نیز بشود. رایگانه که به ابتکار داوطلبانه‌ی یک شهروند ایجاد شده، جایی است برای معرفی و پیشنهادِ رویدادها و برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنریِ رایگانِ تهران: رایگانه تلاش می‌کند همه‌ی رویدادهای فرهنگی که هر روز در سطح شهر تهران در حال برگزاری ست را از یکی دو روز قبل به اطلاع مخاطبانش برساند، البته رویدادهایی که ورود به آن‌ها مجانی است. خودِ گرداننده‌ی صفحه آن را این‌طور معرفی کرده است:
«در گرانی و بی‌برنامگیِ همه‌گیرِ این روزها، «رایگانه» فرصتی است برای ارزان زندگی کردن، درست تفریح کردن، با برنامه وقت گذراندن و اوقات فراغت را معنا دادن».
همه‌ی شهرهای ایران به رایگانه‌ها احتیاج دارند، یا بهتر بگوییم، همه‌ی شهرها و همه‌ی مردم می‌باید از فضاها و رویدادهای عمومی سهمی داشته باشند. همه‌ی مردم به کتابخانه، سالن سینما و نمایش، پارک، نگارخانه و فرهنگسرا احتیاج دارند؛ شاید با داشتن این‌ها، همه‌ی شهرها روزی رایگانه‌های خودشان را بسازند. بعد از ظهرهایی پُربارتر در فضایی دلخواه کنار آدم‌های دیگر، آن هم مجانی!
■ دسته‌بندی:  «رسانه»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها