سه شنبه ۱۰ دی ۹۲

آمار تکان‌دهنده‌ی ابتلا به ایدز در میان کودکان کار و خیابان

علی‌اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت از آمار تکان‌دهنده ابتلا به ایدز بین کودکان کار و خیابانی در ایران خبر داده است. بر اساس مطالعه‌ای که درباره بروز و شیوع ایدز بر روی هزار کودک کار و خیابانی در شهر تهران انجام شده ۵ / ۴ درصد آن‌ها به ایدز مبتلا بوده‌اند.

به گزارش روزنامه‌ی تهران امروز، فرشید یزدانی، فعال حقوق کودک درباره‌ی این خبر تکان‌دهنده می‌گوید: "طبق بررسی‌های دکتر راهور ـ‌ مسئول پژوهش مرتبط با فقر بین کودکان خیابانی و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س)‌ـ رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال ۸۴ تا ۸۸ روند صعودی داشته است. این فعال حقوق کودک با اشاره به خشونتی که علیه این بچه‌ها اعمال می‌شود، اعلام کرده مسئله کار کودکان به نوبه خود خشونتی است که علیه کودکان کار و خیابان اعمال می‌شود."
یزدانی با اشاره به این نکته که بیش از ۳۲ درصد کودکان کار مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند، تأکید می کند: "طبق پژوهشی که در زمینه‌ی نرخ ابتلا به ایدز در کودکان کار توسط دکتر محرزـ استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ـ انجام شده ، نرخ ابتلا کودکان کار و خیابان به ایدز ۵٫۴ درصد است و این نرخ نسبت به نرخ ابتلا به ایدز در جامعه که ۰/۱ درصد است ۴۵ برابر محسوب می‌شود". وی با اشاره به این نکته که آسیب جدید دیگر نرخ بی‌سوادی و کم‌سوادی در کودکان کار است، می‌گوید: "۷۲ درصد این کودکان بی‌سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و ۱۷ درصد کودکان کار و خیابان در تهران اصلاً مدرسه نرفته‌اند و این بی‌سوادی و کم‌سوادی در فرآیند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد. فرشید یزدانی می‌افزاید: "متاسفانه نگاه انسانی در برخورد با این کودکان وجود ندارد و درباره آنان همان گونه تصمیم‌گیری می‌شود که در خصوص مبلمان شهری".
■ دسته‌بندی:  «جامعه»

■ در این مطلب به «» ، «» و «» اشاره شده است.
پیام‌ها